aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 7 grudnia 2022 roku uczniowie dwóch klas II b oraz III c z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubawce, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wybrali się na wycieczkę krajoznawczą do Huty Szkła Krystalicznego „Julia” w Piechowicach aktywnie kontynuując swój udział w tegorocznym „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego” organizowanego dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

Po przyjedzie autokarem PKS Kamienna Góra do Piechowic w recepcji Huty „Julia” spotkali się z przewodnikiem po zakładzie oraz animatorką warsztatów malowania na szkle. Młodzi lubawczanie uczestniczyli w poszczególnych zajęciach w dwóch zespołach klasowych.

Jako pierwsi w warsztatach malowania na szkle uczestniczyli drugoklasiści. W pracowni warsztatowej wszyscy założyli fartuchy ochronne oraz wybrali sobie formę szklaną z wizerunkiem do pomalowania farbami. Po uważnym wysłuchaniu zasad malowania na szkle omówionych przez animatorkę warsztatów przystąpili do samodzielnego pomalowania wybranego szklanego wzoru graficznego. Na stołach stały różne pomalowane szklane wzory.  Uwalniając swoją wyobraźnię z dużym zaangażowaniem  tworzyli na malowanym szkle swoje unikatowe pamiątki ze swojej pierwszej wizyty na kreatywnych warsztatach w Hucie Szkła Kryształowego „Julia”. Wszystkie, piękne pomalowane szklane wzory zostały na zakończenie warsztatów zapakowane do pudełek podpisanych imieniem każdego uczestnika warsztatów malowania na szkle.

W tym samym czasie ich koleżanki i koledzy z klasy III c pod opieką przewodnika zwiedzali prezentowane na ekspozycji plenerowej  narzędzia wykorzystywane w hucie szkła „Julia”, w tym donicę hutniczą z wnętrza pieca, piszczel szklarską – podstawowe narzędzie hutnicze, prasę ręczną, która jest najstarszym urządzeniem w zakładzie, która liczy ponad 100 lat, czy szajbę – zabytkową szlifierkę poziomą z tarczą piaskowcową. Ponadto zobaczyli warsztat zdobniczy z lat 70-tych XX wieku. Zwiedzając wnętrza huty „Julia” mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda proces powstawania kryształowych naczyń od projektu na papierze, poprzez dmuchanie, zdobienie, kontrolę jakości i finalnie do pakowania gotowego produktu. Na zakończenie zwiedzania Huty „Julia” usłyszeli jak przewodnik grał na naczyniach z kryształu, a drugoklasiści zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie ze swoim przewodnikiem po zakładzie. Po jego zwiedzeniu chętni na pamiątkarskie zakupy szklanych wyrobów mogli to uskutecznić w zakładowym sklepie.  

 Po odprowadzeniu obydwu grup przez przewodnika i animatorkę do budynku recepcji zostali zaproszeni do zwiedzenia stałej wystawy Krystalium – centrum szklanych opowieści., w którym mogli dowiedzieć się wiele o historii i tradycji hutnictwa szkła w Karkonoszach zapoczątkowanej w 1866 r. Podczas zabaw doświadczali jak ciekawym i tajemniczym materiałem jest samo szkło. Nie było uczestnika, który nie sprawdziłby swojej wagi wyrażanej w kieliszkach do wódki, karafkach czy słonikach.    

Po atrakcjach zabaw w Krystalium nastąpiła wymiana zespołów klasowych, tak, aby wszyscy uczniowie uczestniczyli w warsztatach malowania szkle oraz zwiedzili zakład z przewodnikiem/. Na zakończenie swojej pierwszej wizyty w Hucie Szkła Krystalicznego „Julia” w Piechowicach od przewodnika odebrali swoje pomalowane szkła, które będą dla nich unikatową pamiątką.

Po udanym pobycie w piechowickiej Hucie Szkła Kryształowego „Julia” pełni wrażeń wraz ze swoimi samodzielnie pomalowanymi szklanymi pamiątkami, w wesołych nastrojach autokarem  PKS powrócili do Lubawki.

Opiekunami uczestników wycieczki przyrodniczo-krajoznawczej byli Monika Fedoruk i Magdalena Winter – wychowawczynie klas, Agnieszka Król – nauczycielka,  Marta Kwiatkowska – rodzic oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Honorowy Członek PTSM.

REKLAMA