aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 14 czerwca 2022 roku uczniowie klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, uczestniczyli w ciekawej wycieczce do ZOO w Łącznej. Kamiennogórscy pierwszoklasiści aktywnie kontynuowali swój udział w „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Korzystając z piękniej słonecznej pogody mali kamiennogórscy miłośnicy przyrody wybrali się autokarem PKS Kamienna Góra do Łącznej, gdzie znajduje się bardzo ciekawy ogród zoologiczny. Jest on malowniczo położony pomiędzy Górami Kamiennymi i Stołowymi. W charakterystycznym dla regionie krajobrazie i klimacie żyje ponad 100 gatunków zwierząt z całego świata. Na obszarze 15 ha. w zadbanych, przestronnych boksach i wolierach można zobaczyć różnorodne ptaki, lemury, strusie, jeżozwierze, surykatki, serwale, ostronosy, dzioborożce, zwierzęta kopytne, wilki polarne, rysie, jelenie i małpy (m.in. makaki japońskie, gibony, kapucynki).

Na początek uczestnicy edukacyjno-przyrodniczej wycieczki skierowali się do zielonej woliery – Świat Lemurów, gdzie byli już umówieni na karmienie tych sympatycznych zwierząt.  Po zdezynfekowaniu rąk wszyscy otrzymali w plastikowym pojemniku „zestaw pokarmowy”, z liśćmi, owocami oraz warzywami. Po uważnym wysłuchaniu instrukcji zachowania się podczas karmienia lemurów i reakcjach zwierząt dzikich mogli wejść do wolier i rozpocząć karmienie lemurów katta, które w naturze żyją w Afryce na wyspie Madagaskar. Lemury to drobne, naziemne ssaki z długimi ogonami i długimi kończynami. Mają puszyste miękkie futro, często kontrastowo zabarwione. Obecnie zwierzęta te są pod ścisłą ochroną. W trakcie karmienia lemurów młodzi kamiennogórzanie zobaczyli również w wewnętrznej wolierze matki z młodymi lemurami. Jak usłyszeli od opiekunów zwierząt po narodzinach maluchy wczepiają się w futerko matki i pozostają na jej brzuchu przez dwa tygodnie, starsze przenoszą się na plecy matki. Z czasem, gdy stają się bardziej sprawne i mobilne i są w stanie samodzielnie nadążyć za stadem, uwalniają się od rodzicielki i zaczynają samodzielne spacery. Dziecięcej radości w trakcie karmienia lemurów było co niemiara i prawie wszyscy wychodząc z „zielonej woliery” miała puste pojemniki.   

Po pożegnaniu się z sympatycznymi lemurami żwawo wyruszyli wewnętrznymi ścieżkami na poznawanie różnorodnych zwierząt i ptaków, w tym bardzo wielu egzotycznych gatunków. Poznanie poszczególnych mieszkańców ZOO w Łącznej – interesującego ogrodu zoologicznego w znakomity sposób umożliwiały im ciekawe tablice informacyjne o poszczególnych gatunkach, z których oprócz nazwy gatunku możemy dowiedzieć się do jakiego rzędu i rodziny należały oglądane przez nich dzikie zwierzęta i ptaki. Ponadto z tablicy mogli dowiedzieć się o ich osiąganych wymiarach, spożywanym pokarmie, trybie oraz długości życia, a także rozrodzie. Z opisu można poznać również naturalne środowisko ich bytowania przedstawione na ilustracjach poszczególnych kontynentów. Przy niektórych zwierzętach była zamieszczona informacja „Uwaga Zwierzę niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi”. Dużym zainteresowaniem młodych tropicieli przyrody cieszyły się wilki polarne. To jedyna grypa tych zwierząt w Polsce. W Polsce wilki od 1998 r. objęte są ścisłą ochroną gatunkową, a spotkanie z nimi jest mało prawdopodobne, gdyż jako płochliwe zwierzęta unikają kontaktu z człowiekiem. W trakcie spaceru ścieżkami ogrodu zoologicznego wzrok pierwszoklasistów przykuła gąsienica motyla, którą bardzo chętnie poobserwowali.

Po poznaniu wszystkich aktualnie mieszkających w ogrodzie zoologicznym ptaków oraz dzikich zwierząt wszyscy uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej postanowili odpocząć i zjeść przywiezione przez siebie kanapki oraz inne frykasy, a w „sklepiku” kupić sobie napoje, lody oraz różne pamiątki, wśród których prym wiodły lemurki i magnesy ‘ZOO Łączna”. Następnie postanowili zwiedzić jeszcze nie oglądaną przez nich część ZOO z wolierami małp oraz ptaków.  

Po zakończeniu swojego pierwszego, dla większości uczestników, ale interesującego pobytu w ZOO w Łącznej, kamiennogórscy młodzi Tropiciele Przyrody wyruszyli oczekującym na nich na parkingu autokarem w drogę powrotną do Kamiennej Góry. Zanim do niej dojechali, korzystając z pięknej pogody, zatrzymali się w Kochanowie, gdzie po krótkim spacerze zielonym szlakiem podeszli na niewielkie wzgórze, gdzie zobaczyli zabytkowy średniowieczny, kamienny stół sędziowski z piaskowca.  Jest to jedyny na Dolnym Śląsku taki pomnik średniowiecznego prawa zachowany wraz z siedzeniami. Zestaw kamiennych mebli sądowych służył sędziom sądów wiejskich i kościelnych do rozstrzygania sporów i wydawania wyroków. Sprawy sądowe rozpatrywano publicznie pod gołym niebem, często kończyły się surowymi wyrokami m. in. karą śmierci. Stół sędziowski z Kochanowa przetrwał do czasów współczesnych głównie dzięki materiałowi, z którego został wykonany. Ponadto zatrzymali się jeszcze w Gorzeszowie, aby zobaczyć piaskowcową skałkę ”DIABELSKA MACZUGA”, która podlega prawnej ochronie jako POMNIK PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ. Na przedniej ścianie ich uważne oczy spostrzegły tablicę z datami 1813-1913, upamiętniającą setną rocznicę „Bitwy Narodów” pod Lipskiem, stoczonej w dobie wojen napoleońskich. Po wysłuchaniu legendy związanej z malowniczą 7,5 m. skałką oraz zrobieniu sobie pamiątkowych grupowych zdjęć ze skałką w tle, pełni niezapomnianych wrażeń z wycieczki do ZOO w Łącznej oraz w wesołych nastrojach powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad młodymi przyrodnikami sprawowali: Paulina Kuliś – wychowawczyni klasy, Katarzyna Sawicka – pedagog oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA