aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 19 maja 2022 roku uczniowie klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wybrali się na ciekawą lekcję zamkową pt. „Baśniowy Książ” do Zamku Książ w Wałbrzychu. Pierwszoklasiści uczestniczyli w „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Zamku Książ w Wałbrzychu uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej, Pomnikową Aleją Lip Drobnolistnych, żwawo przeszli na Dziedziniec Honorowy, gdzie mogli odpocząć po podróży oraz zjeść drugie śniadanie. Następnie spotkali się z przewodnikiem książańskim – ANNĄ MOTYKĄ, rozpoczynając lekcję zamkową „Baśniowy Książ” od zwiedzanie najciekawszego, barokowego skrzydła z reprezentacyjnymi salonami. Na jednym z zamkowych korytarzy zobaczyli oszkloną makietę zamku Książ wybudowanego w XIII w. przez księcia Bolka I Surowego. Mieszkała w nim również bratanica Bolka II Małego księżniczka Anna Świdnicka, w którą na czas lekcji zamkowej wcieliła się Anna Motyka. Od 1508 r. kiedy Zamek Książ wraz z przyległymi dobrami kupił Konrad von Hochberg, aż do 1941 r. pozostaje on własnością rodu Hochbergów. Swoją funkcję obronną zamek utracił w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), a dzięki Hochbergom przechodzi liczne „metamorfozy”.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia. Ostatnimi mieszkańcami zamku, swoistego M-400, był  książę pszczyński Jan Henryk XV, jego żona Maria Teresa Olivia Cornwalis West, zwanej księżną Daisy (Stokrotką) oraz ich trzech synów – Jan Henryk XVII, Aleksander i Bolko. Księżnej Daisy, która spędziła w nim 50 lat, zawdzięczany ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. Dowiedzieli się także, że Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech, a szóstą w Europie. Zamek Książ jest trzecim co do wielkości, po Malborku i Wawelu, zamkiem w Polsce.

Tak rozpoczęła się niezwykła podróż do zamkowej krainy baśni i legend – pełnej dziecięcej radości, zabawy oraz magii. Podczas aktywnej „podróży w czasie” wspólnie z przewodniczką Anną Motyką - średniowieczną księżniczkę Annę Świdnicką, poznawali zamkowe dzieje oraz legendy. poszukując zaginionego skarbu i magicznej Książęcej Skały. Pierwsze zamkowe kroki skierowali do sypialni księcia  Jana Henryka XV. Na jednym z korytarzy zobaczyli zdjęcie księżnej Daisy – jednej z najpiękniejszych kobiet epoki, która w talii miała tylko 56 cm, co  było skutkiem noszenia od wczesnej młodości gorsetu. Usłyszeli także historię 7-metrowego naszyjnika z pereł, obarczonego klątwą jednego z młodych poławiaczy pereł, a podarowanego Daisy przez męża podczas podróży poślubnej dookoła świata. Mimo bogactwa Hochbergów, księżnej Daisy brakowało wolności, miłości oraz zdrowia. Księżna zmarła w 1943 r. dzień po swoich 70-tych urodzinach, Jak głosi legenda została pochowana ze swoim ulubionym naszyjnikiem z pereł, ale miejsce jej pochówku nie jest znane. Po dojściu do Sali Wystaw rozpoznawali prezentowane przez przewodniczkę mityczne stworzenia Minotaura, Gryfa i Sfinksa. Z Sali Wystaw wyruszyli na poszukiwanie mitycznych stworów. Przechodząc przez Salon Zielony z ciekawym kominkiem z czewonego marmuru weszli do reprezentacyjnej barokowej Sali Maksymiliana. W niej bardzo szybko spostrzegli na kominkach strzegące ją cztery Sfiksy. Przewodniczka skierowała ich wzrok na okazały plafon z pięknymi mitologicznymi malowidłami, na którym  poszukiwali Pegaza, boginię wojny Atenę oraz Meduzę, Ponadto przez 70 sekund wyznaczone klepsydrą „księżniczki Anny” zamienili się w kamienne posągi. Po „powrocie do rzeczywistości” w nagrodę za prawidłowe wykonanie zadania zrobili sobie wspólne, klasowe zdjęcie z „księżniczką Anną Świdnicką”, która następnie poczęstowała ich cukierkami.  W Sali Maksymiliana znajduje się 12 zielonych pilastrów, których medaliony przestawiają poszczególne miesięce. Gry i zagadki na trasie zwiedzania poszerzały ich wiedzę o zamku rozwijając kreatywność i pozwalając odkryć potęgę wyobraźni. Kontynuując specer z Anną Motyką przechodząc przez Biały Salon z barokowym kominkiem z różowego marmuru, weszli do Salonu Chińskiego.z barwnymi tapetami z motywem pawii uważanych w sztuce Bliskiego Wschodu za symbol nieśmiertelności. Ponadto zobaczyli portret Bolka Hochberga z białym wilkiem. W salonie, uważnie słuchając opowieści przewodnika książańskiego Anny Motyki poznali  jedną z książańskich legend „O Olbrzymie”, a na prezentowanym przez nią zdjęciu Zamku Książ oczami wyobraźni zobaczyli karocę z zaprzęgniętymi końmi oraz stangretem i pomocnikami, w której sami zasiadali.    

Poznając historię Zamku Książ, po zwiedzeniu barokowych salonów weszli z Anną Motyką do najstarszej, średniowiecznej części zamku, które o dziwo znajdowały się na I piętrze, co mogli potwierdzić spoglądając prze zamkowe okno. Stąd schodami udali się na II piętro, gdzie w przedsionku Sali Kominkowej zobaczyli zdjęcie księżnej Daisy z legendarnym 7-metrowym naszyjnikiem z pereł. Spacerując korytarzami II piętra dotarli do Holu Myśliwskiego prezentującego na ścianach liczne trofea myśliwskie Hochbergów, w tym m. in. muflona. Po wejściu do Sali Kinowej, która za czasów Hochbergów była zamkową kaplicą na początek zobaczyli 3-minutowy film prezentujący Zamek Książ w całej okazałości, bo z lotu drona.  Z „lotu ptaka” widać, że największy na terenie Dolnego Śląska zamek, położony jest na zalesionym wzgórzu przepastnego wąwozu Pełcznicy.

Ku radości pierwszoklasistów w Sali Kinowej znaleziona została tajemnicza szkatułka z zaginionym skarbem, którym były puzzle 12 znaków miesięcy z pilastrów, pocztówki z ilustracją zamku Książ i zakładki do książek, którymi zgodnie z miesiącem urodzenia, zostali obdarowani wszyscy uczestnicy lekcji zamkowej. Na zakończenie lekcji zamkowej „Baśniowy Książ” Anna Motyka poprowadziła ich do magicznej Książęcej Skały  - odkrytego fragmentu zamkowych skał, którego dotknięcie gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia, którego nikomu nie wolno było zdradzić. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby magiczne skalnej ściany, która dźwiękiem potwierdziła przyjęcie wszystkich życzeń.

Po podziękowaniu przewodniczce Annie Motyce za bardzo ciekawą lekcję zamkową oraz pożegnaniu się z nią przed opuszczeniem zamkowych murów zeszli do zamkowego sklepiku  na drobne zakupy pamiątkarskie, a następnie zwiedzili zamkowe tarasy, które zrobiły na nich duże wrażenie Spacerując alejkami urokliwych tarasów zamkowych z ciekawą roślinnością i licznymi fontannami zobaczyli tarasy: Bogini Flory, gdzie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, Środkowy, Wodny, Podkowiasty, Różany zwany też Kaskadowym, Kasztanowcowy, Zachodni oraz Północny. Spacerując tarasami i oglądając zamkowe mury mogli z bliska zaobserwować jego rozbudowę na przestrzeni wieków. Po zwiedzeniu tarasów wędrowali pomnikową aleją lip drobnolistnych, a jedna z alejek Sudeckiego Ogrodu Dendrologicznego doprowadziła ich do w nim kasztanowca jadalnego.

Następnie kamiennogórscy pierwszoklasiści poznawanie dóbr rodu Hochbergów kontynuowali zwiedzając Palmiarnię, która była prezentem księcia Jana Henryka XV dla żony księżnej Daisy. Wybudowana, w latach 1911-1914, Palmiarnia pochłonęła astronomiczną sumę 7 milionów marek w złocie. Centralną jej częścią jest 15-metrowy budynek zbudowany z metalu  i szkła, w którym zasadzono palmy daktylowe. Wnętrze tego zimowego ogrodu wyłożono tufem wulkanicznych – zastygłą lawą z wulkanu Etna na Sycylii, z którego utworzono groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami na rośliny. Zwiedzanie Palmiarni rozpoczęli od ciekawej wystawy drzewek Bonsai – egzotycznie wyglądających i niezwykle dekoracyjnych roślin. Spacerując alejkami Palmiarni oprócz egzotycznych roślin, w tym kaktusów, agaw i cytrusów, ich wzrok przykuły żółwie, lemury (Tytus, Juliano i Olaf), pawie oraz papugi. Część uczniów skusiła się na drobne roślinne pamiątkarskie zakupy w sklepiku Palmiarni.

Bardzo miło spędzany czas mija szybko, więc po opuszczeniu Palmiarni, żwawo udali się na parking, gdzie podjechał po nich autokar PKS Kamienna Góra, którym  w wesołych nastrojach oraz pełni wrażeń z bardzo ciekawej lekcji zamkowej „Baśniowy Książ” oraz zwiedzenia Palmiarni powrócili do Kamiennej Góry. W trakcie jazdy powrotnej każdy uczestnik wycieczki otrzymał na pamiątkę również przewodnik turystyczny „Zamek Książ”.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Jolanta Michalska - wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego, Instruktor Krajoznawstwa Regonu PTTK i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA