Drukuj

fot. PTSM-JR

W dniu 20 października 2021 roku uczniowie dwóch klas I c oraz I d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na zajęcia edukacyjne do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu aktywnie włączając się do „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych  dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Kamiennogórscy pierwszoklasiści po przyjeździe na parking w Myśliborzu udali się do CEEiK „Salamandra” i po zdezynfekowaniu rąk w budynku Centrum przed przystąpieniem do zajęć edukacyjnych mieli jeszcze czas na krótki odpoczynek po podróży z konsumpcją drugiego śniadania.

Następnie spotkali się  z edukatorem Centrum – Aleksandrą Ziółkowska, która zaprosiła ich do Sali Seminaryjnej na inspirujące zajęcia edukacyjne, których celem było wykonanie własnego, glicerynowego mydełka – naturalnego kosmetyku do pielęgnacji i higieny. Głównym składnikiem mydełka jest gliceryna roślinna określana również jako glicerol, która doskonale  nawilża, zmiękcza i wygładza, koi podrażnienia, pozwala utrzymać naturalne ph i chroni skórę przed utratą wody. Dodatkowo glicerynowe mydełka są bardziej wydajne niż tradycyjne mydła oraz antyalergiczne, gdyż nie zawierają sztucznych dodatków. W dalszej  części  prowadząca warsztaty zapoznała biorących udział w zajęciach ze składnikami, które zostały wykorzystane przy robieniu mydełek oraz wyjaśniła przebieg ich „produkcji”. Uczniowie zobaczyli bazę glicerynową, barwniki (bordowy, fioletowy, niebieski, różowy, zielony i żółty), olejki zapachowe (mango, marocco, morski, truskawka) oraz różnokształtne foremki silikonowe. Wyposażeni w podstawową wiedzę merytoryczną zapraszani przez edukatorkę przystępowali do wykonania własnego mydełka glicerynowego. Każde z nich po wybraniu koloru mydełka otrzymywało plastikowy kubek z bazą glicerynową, którą wrzucali do garnuszka ze stali nierdzewnej, z wybranym przez uczestnika warsztatów barwnikiem, zanurzonego w gorącej wodzie „topialnika”. Wytrwale mieszana przez nich w trakcie „kąpieli wodnej” baza glicerynowa rozpuszczała się, a prowadząca warsztaty edukacyjne dodawała do ich garnuszka wybrany przez „mieszacza” olejek zapachowy. Po uzyskaniu płynnej formy bazy glicerynowej wlewano ją do wybranej przez poszczególnych uczniów foremki silikonowej, a na kartce Beata Cieniuch wytrwale zapisywała imię „mieszacza”, barwę mydełka oraz kształt foremki. Wszystkie wykonane przez małych kamiennogórzan mydełka były następnie poddawane procesowi wystygnięcia oraz stwardnienia.

W międzyczasie, uczniowie nie biorący udziału w procesie rozpuszczania bazy glicerynowej, z zaangażowaniem i starannością kolorowali otrzymane na kartkach obrazki różnych zwierząt mieszkających w lesie, a następnie uzupełniając je rysunkami środowiska naturalnego kolorowanych przez nich mieszkańców lasu. Na zakończenie interesujących i angażujących zajęć edukacyjnych wszyscy uczestnicy „glicerynowych warsztatów”, otrzymali od Aleksandry Ziółkowskiej lub Bożeny Gwiżdż swoje mydełko glicerynowe zapakowane w celofan i zawiązane wybieraną przez nich kolorową wstążeczką. 

Po krótkiej przerwie zostali przez nią zaproszeni do Salki Muzealnej, w której znajduje się stała ekspozycja „Chełmy nasz wspólny dom”. W niej uczestnicy wycieczki edukacyjnej uczestniczyli w zajęciach pt. „Las i jego mieszkańcy”. Aleksandra Ziółkowska opowiadając uczestnikom wycieczki o zgromadzonych w niej zwierzęcych eksponatach stwierdziła, że wszystkie zwierzęta zmarły śmiercią naturalną lub zginęły w nieszczęśliwych wypadkach, a następnie odpowiednio przygotowane do bycia eksponatem, dlatego też nie należy ich dotykać. Jedynym zwierzęcym eksponatem, który mogli dotknąć był jeż. Aleksandra Ziółkowska prezentowała przybyłym wybrane przez nią ciekawe eksponaty zwierząt oraz ptaków, które żyją na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”. Wśród omawianych zwierząt były m. in.: zimorodek oraz bielik. Słuchając opowiadania edukatora o poszczególnych przedstawicielach fauny młodzi miłośnicy przyrody dowiadywali się wielu interesujących informacji o mieszkańcach lasu. Na zakończenie pobytu w Salce Muzealnej zostały ocenione przez edukatorkę wykonane przez nich prace plastyczne, które wszystkie zasłużyły na drobne upominki rzeczowe, a autorzy trzech prac plastycznych zostali dodatkowo wyróżnieni za prawidłowe zilustrowanie ich środowiska naturalnego. 

   Następnie, korzystając z pięknej pogody udali się do znajdującego się na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, gdzie w wolierach zobaczyli liczne bociany oraz sowy. które pod troskliwą opieką  pracowników Centrum wracają do zdrowia. Głównym celem Ośrodka jest doprowadzenie do powrotu zwierząt do ich naturalnego środowiska. Niestety część z podopiecznych Ośrodka nie powróci już do niego, jak na przykład grupa bocianów, które utraciły zdolność do lotu i pozostaną pod opieką pracowników ośrodka już do końca życia.

Na zakończenie swojego pierwszego pobytu, w gościnnej dla młodych miłośników przyrody „Salamandrze” uczestnicy edukacyjnej wycieczki zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie z ALEKSANDRĄ ZIÓŁKOWSKĄ, a następnie żwawo ruszyli na krótki przyrodniczy spacer , którego celem było poznanie POMNIKA PRZYRODY – Aleję 27 drzew – kasztanowców zwyczajnych, z których jak powiedziała im prowadząca zajęcia edukacyjne pozostało już 26 drzew tego gatunku. Po dojściu do autokaru podziękowali Aleksandrze Ziółkowskiej za nowe, ciekawe wiadomości przyrodnicze oraz bardzo mile i twórczo spędzony czas oraz zaproszenie na kolejne ciekawe zajęcia przyrodniczo-edukacyjne w gościnnym Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. W wesołych nastrojach oraz pełni niezapomnianych wrażeń z własnoręcznie wykonanymi glicerynowymi, pachnącymi mydełkami powrócili do Kamiennej Góry.   

Opiekę nad uczestnikami przyrodniczej wycieczki sprawowali: Bożena Gwiżdż i Beata Cieniuch – wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.