Drukuj

 ptsm

W dniu 15 października 2021 roku uczniowie klasy VII a wsparci kolegami z kl. VII c z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubawce - członkowie Szkolnego Koła PTSM uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej do Kowar biorąc udział w  ?Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego?, który  organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze dla młodych mieszkańców naszego powiatu przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

Po przyjeździe busem na parking w Kowarach żwawo pomaszerowali drogą asfaltową w górę, by po  ok. 400 m osiągnąć pierwszy swój kowarski cel ? udostępnione do zwiedzania sztolnie po nieczynnej Kopalni Uranu ?Liczyrzepa?, jednej z dwóch kopalni uranu w tym mieście. Kopalnia powstała w tatach 1850-1858 jako kopalnia fluorytu. Rudy uranu napotkano w niej już XIX w., a większe koncentracje w 1910 roku i ponownie w latach powojennych. Wydobycie rud uranu rozpoczęto dopiero w latach 1948-1949. W pewnym okresie swojego istnienia kopalnia ?Liczyrzepa? była częścią Zakładów Przemysłowych R-1. Kopalnia działała do 1954 r. Ogółem w latach 1948-1954 wydobyto w kopalni ok. 470 ton rud uranu o średniej zawartości 0,3% uranu, czyli ok. 1,4 tony czystego uranu. Od 2000 r. w dawnych wyrobiskach (sztolnie nr 9 i 9a) znajduje się podziemna trasa turystyczna.

Po spotkaniu się z przewodnikiem Andrzejem Huczko rozpoczęli zwiedzanie kowarskich sztolni. Słuchając opowiadania przewodnika dowiedzieli się, że Sztolnie Kowary Kopania ?Liczyrzepa? znajduje się u podnóża góry Sulica w Karkonoszach, w dolinie potoku Jelenia Struga. W trakcie zwiedzania sztolni poznali historię kowarskiego górnictwa, w tym powojenne losy kopalni, gdy była częścią Zakładów Przemysłowych R-1 wydobywających uran dla Związku Radzieckiego, którego celem było posiadanie własnej bomby atomowej. Spacerując tunelami sztolni za przewodnikiem podziemną trasą turystyczną mającą 1200 m. długości zobaczyli liczne ekspozycje prezentujące trudne warunki pracy górnika w kopalniach uranu, która była bardzo dobrze płatna, ale wskutek kilkuletniego narażania na wdychanie pyłu krzemionki krystalicznej chorowali na pylicę krzemową płuc. Na trasie zwiedzania zobaczyli również magazyn materiałów wybuchowych, żyłę rudy uranu, robiący duże wrażenie odstrzał przodka górniczego z platformą wibracyjną, a w kaplicy św. Barbary usłyszeli modlitwę górnika do swojej patronki. Ponadto w podziemiach zobaczyli ciekawe ekspozycje geologiczne prezentujące m. in. skarby Dolnego Śląska ? różne rodzaje kwarcu, ametysty, agaty oraz szkło uranowe. Pod koniec wędrówki z przewodnikiem zobaczyli makietę bomby atomowej ?Little Boy? w skali 1:1 użytej przez Stany Zjednoczone w ataku atomowym 6 sierpnia 1945 r. na japońskie miasto Hiroszima.

Po opuszczeniu podziemnej trasy turystycznej i zrobieniu wspólnego zdjęcia z przewodnikiem sudeckim Andrzejem Huczko udali się busem na poznanie drugiej kowarskiej  atrakcji turystycznej Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska znajdujące się na terenie dawnej Fabryki Dywanów. Można w nim zobaczyć około 60 wspaniałych miniatur, w zdecydowanej większości z Dolnego Śląska, ale także ekspozycje prezentujące wybrane zabytki nieruchome województwa opolskiego (pałac Moszna), Czech ((Zamek Vrchlabi, Frydlant, pałac Jilemnice) czy Niemiec (ratusz w Gőrlitz, Zamek Bad Muskau). Na zwiedzanie wybranych miniaturowych zabytków, pomniejszonych w skali 1:25 ruszyli z przewodnikiem Kamilem Ruskiem zaczynając od kościoła Matki Bożej Łaskawej barokowej budowli reprezentującej Zespół Opactwa Cystersów w Krzeszowie. Na swojej trasie zobaczyli m.in. miniatury Kościołów Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Kościoła Łaski w Jeleniej Górze, Zamków Czocha i Książ, liczne pałace z Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Pałac w Mosznej, Pałac Myśliwski w Bożkowie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój, jeleniogórska ?starówka?, ale młodych miłośników ?górskiej wędrówki? największą uwagę przykuły: Świątynia Wang w Karpaczu, górskie schroniska ? ?Samotnia?, ?Strzecha Akademicka?, ?Szwajcarka?, Wielki i Mały Staw, czy możliwość ?wejścia na Śnieżkę? ? najwyższy szczyt Sudetów. Na zakończenie zwiedzania parkowych ekspozycji ?pod dachem? ponownie zobaczyli ?Śnieżkę dawniej?, zamek w Vrchlabi, pałac w Jilemnicach, zamek w Bad Muskau, miniaturowe ratusze w Gőrlitz ,w Kowarach i we Wrocławiu czy okazały zamek w Kliczkowie oraz domki tyrolskie w miniaturze.

 Po zwiedzeniu i poznaniu dwóch kowarskich atrakcji turystycznych ? Sztolni Kowary Kopalnia ?Liczyrzepa? oraz Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń powrócili do Lubawki.  

Opiekę nad młodzieżą uczestniczącą w wycieczce krajoznawczej sprawowali: Ewa Bienias -  wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach ? Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.