aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 12 października 2020 roku uczniowie klasy IV d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na zajęcia ekologiczne do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa ?Salamandra? w Myśliborzu aktywnie włączając się do ?Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry?, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Kamiennogórscy czwartoklasiści po przyjeździe na parking w Myśliborzu udali się do CEEiK ?Salamandra? i po zdezynfekowaniu rąk w budynku Centrum przed przystąpieniem do zajęć edukacyjnych mieli jeszcze czas na krótki odpoczynek po podróży z konsumpcją drugiego śniadania.

Następnie przystąpili do pierwszych zajęć edukacyjnych, które poprowadziła Aleksandra Ziółkowska. Celem zająć było wykonanie własnego, glicerynowego mydełka ? naturalnego kosmetyku do pielęgnacji i higieny. Głównym składnikiem mydełka jest gliceryna roślinna określana również jako glicerol, która doskonale nawilża, zmiękcza i wygładza, koi podrażnienia, pozwala utrzymać naturalne ph i chroni skórę przed utratą wody. Dodatkowo jest bardziej wydajne niż tradycyjne mydła oraz antyalergiczna, gdyż nie zawiera sztucznych dodatków stosowanych przy produkcji mydła kupowanego w sklepie.

W dalszej części edukatorka zapoznała biorących udział w zajęciach ze składnikami, które zostały wykorzystane przy robieniu mydełek oraz wyjaśniła przebieg ich ?produkcji. Uczniowie zobaczyli bazę glicerynową, barwniki (czerwony, fioletowy, niebieski, różowy, zielony i żółty), olejki zapachowe (m. in. o smaku jabłka, truskawki, czarnej porzeczki) oraz różnokształtne foremki silikonowe. Wyposażeni w podstawową wiedzę merytoryczną zapraszani prze Aleksandrę Ziółkowską przystępowali do wykonania własnego mydełka glicerynowego. Każde z nich po wybraniu koloru mydełka i nabraniu bazy glicerynowej do plastikowego kubeczka wrzucało ją do garnuszka ze stali nierdzewnej zanurzonym w gorącej wodzie. Wytrwale mieszana przez nich w trakcie ?kąpieli wodnej? baza glicerynowa rozpuszczała się, a prowadząca warsztaty edukacyjne dodawała do garnuszka odpowiedni barwnik oraz wybrany przez ?mieszacza? olejek zapachowy.

Po uzyskaniu płynnej formy bazy glicerynowej wlewano ją do wybranej przez uczniów foremki silikonowej, a na kartce każde z nich zapisywało swoje imię barwę mydełka oraz kształt foremki. Wszystkie wykonane przez młodych kamiennogórzan mydełka były poddawane procesowi wystygnięcia oraz stwardnienia. Za zakończenie zajęć każde z uczestników ?warsztatów mydlarskich? otrzymało na pamiątkę od prowadzącej Aleksandry Ziółkowskiej pięknie zapakowane z celofan i przewiązane wstążeczką ?własnej roboty mydełko?.

Po przerwie przeznaczonej na konsumpcję własnych produktów spożywczych w ?stołówkowych McDonaldzie? oraz pozostawieniu glicerynowych mydełek w plecakach w szatni w Sali Seminaryjnej spotkali sią z edukatorką Centrum Katarzyną Buczak na drugą część zajęć edukacyjnych ?Co kryje w sobie ziemniak? Na początku prowadząca zajęcia zapoznała czwartoklasistów z historią ziemniaka ? rośliny należącej do rodziny psiankowatych, a wywodzącej się z Ameryki Południowej. Ziemniak został przywieziony do Europy w końcu XVI wieku, a w ciągu następnych stuleci stał się jednym z podstawowych składników jadłospisu na całym świecie. W 2009 był czwartą pod względem wielkości produkcji rośliną uprawną (po kukurydzy, ryżu i pszenicy). Słuchając uważnie prowadzącej zajęcia dowiedzieli się, że nazwa ?ziemniak? odnosi się tak do całej rośliny, jak i do jej jadalnych, bogatych w skrobię bulw pędowych. Bulwy cenione są ze względu na wartości odżywcze oraz smakowe. Podstawowym składnikiem odżywczym jest skrobia, która w zależności od odmiany stanowi od 12% do 21% świeżej masy bulw. Drugą ważną grupą składników są białka i aminokwasy. Ziemniaki są także ważnym źródłem witaminy C, PP, B1, B2 i B6. Jest też ważną rośliną pastewną oraz używaną do produkcji spirytusu, mączki ziemniaczanej, która jest niemalże czystą skrobią. Mączka ziemniaczana jest produktem używanym do wytwarzania wielu produktów spożywczych i przemysłowych. Ponadto dowiedzieli się, że zielone ziemniaki zawierają duże stężenie solaniny ? substancji toksycznej, której spożycie może spowodować poważne problemy zdrowotne. Ryzyko zatrucia solaniną wzrasta wiosną, kiedy źle przechowywane ziemniaki zaczynają kiełkować, bo w bulwie ziemniaka najwięcej solaniny gromadzi się w kiełkach i w łupinie.

Następnie, w 3-osobowych zespołach, przystąpili do wykonywania ciekawych doświadczeń związanych z wykrywaniem obecności skrobi w różnych produktach podawanych im przez Katarzynę Buczak do rozpoznania. Po rozpoznaniu produktu, niewielką jego ilość, zespoły umieszczały na szalce laboratoryjnej, a następnie dodawały do niego, nie więcej niż trzy krople jodyny. Badanie produkty zabarwiały się na różne kolory. Zabarwienie się produktu na kolor granatowy lub czarny oznaczało obecność w nim skrobi, a kolor brązowy jej brak. Wśród badanych produktów były m. in: ziemniak, bułka tarta, sół, kasza kus-kus, mąka kukurydziana, cukier waniliowy, ręcznik papierowy czy kisiel. Efekt swoich doświadczeń zespoły zapisywały na kartach pracy. Kolejnym zadaniem wykonywanym przez uczestników terenowej lekcji edukacyjnej w ?Salamandrze? było wypisanie dziesięciu nazw znanych im potraw w skład, których wchodziły ziemniaki. W podsumowaniu zadania poszczególne zespoły odczytywały swoje ?ziemniaczane potrawy?. Na zakończenie interesujących doświadczeń ze skrobią w roli głównej poszczególne zespoły rozwiązywały 7-elementową krzyżówkę, której rozwiązaniem była ?skrobia?. Za aktywny udział w zajęciach edukacyjnych wszyscy czwartoklasiści otrzymali w nagrodę MegaGrześka oraz Waterr Kubusia.

Na zakończenie swojego pierwszego pobytu w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa ?Salamandra? w Myśliborzu mogli obliczyć aktualną godzinę przy pomocy zegara słonecznego, zrobić sobie zdjęcie z muflonani ? symbolami Parku Krajobrazowego ?Chełmy? oraz dowiedzieć się o działaniach podejmowanych prze Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt prowadzony przez pracowników Centrum.

Po zrobieniu sobie wspólnego, klasowego zdjęcia z KATARZYNĄ BUCZAK z boksami, w których przebywały m. in. liczne bociany oraz otrzymaniu upominków w postaci gry ?bierki?, które wręczała im ALEKSANDRA ZIÓŁKOWSKA pożegnali się z Nimi dziękując za nowe, ciekawe wiadomości oraz bardzo mile spędzony czas udając się na parking skąd autokarem PKS Kamienna Góra w radosnych nastrojach oraz pełni niezapomnianych wrażeń z gościnnej dla nich ?Salamandry? w Myśliborzu udali się w drogę powrotną do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami edukacyjnej wyprawy sprawowali Monika Stawarz - wychowawczyni klasy, Anna Kowalewicz-Mrok - rodzic oraz Jerzy Rubach ? Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA