aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 30 września 2020 roku uczniowie klasy VI d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce przyrodniczo-krajoznawczej do Parku Narodowego Gór Stołowych. Młodzi kamiennogórzanie uczestniczyli w ?Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra? organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra Szosą Stu Zakrętów i opłaceniu wjazdu dojechali wąską drogą do parkingu wewnętrznego usytuowanego w pobliżu kas oraz wejścia na Trasę Turystyczną Błędne Skały.

Błędne Skały, historyczna nazwa Dzikie Dziury, to skalny labirynt położony na krawędzi stoliwa Skalniaka (915 m. n.p.m.) na wysokości ok. 850 m. tuż przy granicy państwa z Czechami. W wyniku wietrzenia regularnie spękanego piaskowca ciosowego powstał system wąskich szczelin rozcinających warstwą skał na bloki o wysokości 5-6 m. Błędne Skały jako atrakcja turystyczna zostały spopularyzowane pod koniec XIX w. zostały objęte ochroną prawną jako pomnik przyrody już w 1938 r. Po II wojnie światowej w 1959 r. ponownie utworzono rezerwat przyrody. Obecnie Błędne Skały są jedną z głównych atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych utworzonego 16.06.1993r. na obejmującego obecnie 6340 ha powierzchni. Góry Stołowe zbudowane są przede wszystkim ze skał osadowych zdeponowanych przed milionami lat na dnie płytkiego morza.. Są one jedynym w Polsce pasmem górskim o płytowej budowie geologicznej. Wyróżnia je to, że stanowią najwyżej wyniesioną w Europie (miejscami ponad 600 m. n.p.m.) płytę piaskowcową. Północną częścią Gór Stołowych są Zawory z Gorzeszowskimi Skałkami objętymi ochroną prawną jako rezerwat przyrody ?Głazy Krasnoludków.

Po opłaceniu wstępu żwawo wyruszyli na Trasę Turystyczną Błędne Skały kierując swoje pierwsze kroki na Skalne Czasze - doskonały punkt widokowy na Karkonosze, Jestřebi Hory, czeskie Góry Stołowe oraz Góry Kamiennej. Niestety, z powodu dosyć gęstej mgły powyższe pasma górskie oraz najwyższy w Górach Stołowych szczyt ? Szczeliniec Wielki (919 m.n.p.m) mogli je zobaczyć tylko ?oczami wyobraźni?. Następnie obok ?Skalnego Siodła? (Wielbłąda) oraz ?Stołowego Głazu? rozpoczęli zwiedzanie malowniczego ?skalnego miasteczka? pełnego głębokich szczelin, korytarzy, grzybów i blokowisk skalnych oraz intrygujących skał piaskowcowych. Spacerując jednokierunkową trasą mijali kolejne skałki, z których część co ciekawszych ma swoje własne nazwy prezentowane na tabliczkach ułatwiających rozszyfrowanie tego, co widzimy. Pierwszym ciekawym skalnym ?eksponatem była skałka ?Okręt?, a w zasadzie jego dziób wyławiający się z morskiej fali. Nieco dalej wędrującym młodym turystom ukazał się dwunożny Grzyb. Po przejściu coraz węższego labiryntu obok ?Kasy? dotarli do skalnego symbolu Trasy Turystycznej ?Błędne Skały? niezwykle ciekawej skałki ?Kurza Stopka? będąca tradycyjnym plenerem zdjęciowym dla licznego grona turystów odwiedzających Błędne Skały. Również wielu członków naszej przyrodniczej wycieczki postanowiło uwiecznić się na tle ?Kurzej Stopki?.

Po zakończeniu sesji zdjęciowej przeciskając się wśród malowniczych skał dotarli do ?Długiego Pasażu?. Spora część trasy z uwagi na podmokły i błotnisty teren wiedzie po drewnianych pomostach, które były również bardzo mokre, gdyż prze ostatnie dwa dni ostro padało.. Przeciskając się, nawet w najbardziej wąskich przejściach, pomiędzy piaskowcowymi skałkami labiryntu przeszli przez ?Kuchnię?, zwaną też ?Karczmę? dochodząc do ostatniej skałki na trasie ?Furtka?, która wyprowadziła ich na zagospodarowane miejsce odpoczynku ze stołami i ławkami, gdzie po zwiedzeniu fantastycznego labiryntu skalnego, mimo mokrych stołów i ławek, mogli posilić się.

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia na tle skalnego ?Grzyba? wyruszyli czerwono znakowaną drogą powrotną do wewnętrznego parkingu, na którym nie było już autokaru, który zgodnie z umową już zjechał na dolny parking wykorzystując 15-minutowe ?okienko zjazdowe? więc szóstoklasistom pozostało per pedes zejść z Błędnych Skał na dolny parking YMCA usytuowanym przy Szosie Stu Zakrętów. Do wyboru mieli dwa warianty - niebieski szlak turystyczny, który jest najkrótszym sposobem na dotarcie z Błędnych Skał do parkingu lub znakowana zielonym liściem, dłuższa Ścieżka edukacyjna im. inż. Kazimierza Klimowicza ?Czynna ochrona ekosystemów w Parku Narodowym Gór Stołowych?. Po krótkiej rozmowie z pracownikiem Parku, wybrali dłuższy, ale atrakcyjniejszy wariant kierując się za znakowaną ?zielonym liściem? ścieżką edukacyjną. Początkowo spacerowali drogą wewnętrzną, którą poprzednio pokonywali autokarem, a następnie skręcili w lewo spacerując ścieżką, która ma ok. 4 km długości i pokonuje około 180 m różnicy wysokości. Na trasie umieszczonych jest dwanaście stanowisk ? tablic informacyjnych omawiających zagadnienia związane z zagrożeniami przyrody Gór Stołowych oraz przedstawiających działania podejmowane przez PN Gór Stołowych w cele zachowania walorów przyrodniczych tego niezwykle urokliwego pasma gór. Ścieżką edukacyjną, od tablicy numer ?10 ? Erozja i zabudowa przeciwerozyjna?, biegnącą miejscami kamienistą leśną dróżką mijali kolejne tablice informacyjne wytrwale zbliżając się do tablicy z numerem ?1? przybliżającą wędrującym nią turystom zagadnienia związane z zagrożeniami ze strony gatunków obcych szczęśliwie dotarli do parkingu YMCA usytuowanym przy Szosie Stu Zakrętów, gdzie oczekiwał na nich autokar, którym pełni niezapomnianych wrażeń ze swojej wycieczki w urokliwe o fantastycznych formach Błędne Skały w Górach Stołowych oraz zadowoleni, w wesołych nastrojach powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad młodymi uczestnikami wycieczki sprawowali: Joanna Steczko ? wychowawczyni klasy, Maciej Krzymuski oraz Jerzy Rubach ? Przodownicy Turystyki Górskiej PTTK.

REKLAMA