aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 24 września 2020 roku uczniowie z dwóch klas I a oraz I b ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowie wybrali się na przyrodniczą wycieczkę do rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków?. Pierwszoklasiści zainaugurowali w ten sposób ?Cykl imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Kamienna Góra? organizowanego dla młodych mieszkańców gminy przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Kamienna Góra.

 

Krzeszowscy uczniowie korzystając z pięknej, słonecznej pogody wybrali się do rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków? koło Gorzeszowa. Po drodze zatrzymali się obok kościoła św. Wawrzyńca w Krzeszówku, gdzie zobaczyli dwie, około 130-letnie, okazałe LIPY DROBNOLISTNE objęte prawną formą ochrony przyrody jako POMNIK PRZYRODY ożywionej. Na obu drzewach zobaczyli zielone tabliczki informacyjne z Godłem Polski oraz napisem ?Pomnik Przyrody prawem chroniony?. Ponadto dowiedzieli się, że pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupiska odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów np. okazałych rozmiarów drzewa. Po przyjeździe do Gorzeszowa na łące obok głównej drogi ich wzrok przykuła charakterystyczna, 7,5-metrowa, skałka piaskowcowa zwana ?DIABELSKĄ MACZUGĄ?. Piaskowcowa kałka objęta została ochroną prawną jako POMNIK PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ. Na ścianie skałki w setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem wykuto daty ?1813-1913?. Po wysłuchaniu legendy z nią związanej oraz zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia z ?Diabelską Maczugą? w tle wsiedli do autokaru PKS Kamienna Góra, którym dojechali na parking obok rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków?. Po dojściu na miejsce odpoczynku zrobili sobie krótki odpoczynek na konsumpcję drugiego śniadania.

Rozpoczynając zwiedzanie malowniczych Gorzeszowskich Skałek na północnej krawędzi Zaworów w Górach Stołowych podeszli do tablicy informacyjnej rezerwatu przyrody. Na czerwonym tle tablicy znajdował się napis ?REZERWAT PRZYRODY GŁAZY KRASNOLUDKÓW? oraz GODŁO POLSKI. Następnie żwawo ruszyli leśną drogą dochodząc do miejsca spotkania z żółtym szlakiem turystycznym. Stąd wyruszyli w prawo za żółtymi znakami na zwiedzanie ciekawego labiryntu skałek piaskowcowych o różnorodnych i malowniczych kształtach w postaci baszt, maczug, wież, ambon oraz grzybów, który w 1970 r. został objęty prawną formą ochrony przyrody jako geologiczno-krajobrazowy rezerwat przyrody ?Głazy Krasnoludków?. Rezerwat został utworzony na powierzchni 9,04 ha dla ochrony form skalnych oraz rzadkich gatunków roślin chronionych. Spacerując wytrwale za umieszczonymi na drzewach żółtymi znakami wąskimi przejściami i małymi labiryntami zobaczyli unikalne formy wietrzenia piaskowca ciosowego. Piaskowcowe Skałki Gorzeszowskie położone są na długości 1,1 km. W północnej części rezerwatu dominują niższe formy skalne w postaci grzybów (5-7m.). Spacerując z północnej do południowej części rezerwatu przyrody skałki stawały się coraz wyższe, w postaci baszt i skalnych ścian, a najwyższe z nich osiągają do 17 m. wysokości i mali wędrowcy mogli poczuć się przy nich jak krasnale. Rezerwat porasta bór świerkowy z domieszką brzozy, sosny i buka i podczas spaceru mali tropiciele przyrody widzieli wiele szyszek ? leśnych owoców będących przysmakiem wiewiórek. Zwiedzając rezerwat poznawali także podstawowe zasady znakowania szlaków turystycznych, które umożliwiają poznanie przez turystów atrakcyjnych miejsc. Dowiedzieli się także, że szlaki malowane są w pięciu kolorach ? żółtym, zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym. Schodząc na polanę zrobili sobie jeszcze wspólne pamiątkowe zdjęcie z czerwoną tablicą informacyjną rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków? w tle, a następnie dotarli na polanę, gdzie kierowca autokaru Pan Darek rozpalił dla nich ognisko, a krzeszowscy pierwszoklasiści z ochotę przystąpili do pieczenia przywiezionych przez siebie smakowitych kiełbasek.

Po zjedzeniu upieczonych przez siebie kiełbasek i kromek chleba mali tropiciele przyrody ochoczo przystąpili do rozpoznawania gatunków drzew na podstawie prezentowanych ?przyrodniczych eksponatów? w czym pomagał im klucz do rozpoznawania drzew i krzewów leśnych ?Czyj to liść? wydany przez Nadleśnictwo Kamienna Góra.

Niestety, czas spędzony na łonie natury bardzo szybko płynie więc uczestnicy wycieczki, pełni wrażeń z pobytu w urokliwych Gorzeszowskich Skałkach powrócili autokarem PKS Kamienna Góra do swojej szkoły.

W trakcie przyrodniczej eskapady wszyscy pierwszoklasiści rozpoczęli wypełnianie warunków umożliwiających zdobycie pierwszej odznaki TROPICIEL PRZYRODY w stopniu brązowym. Kolejną zaplanowaną dla nich wycieczką jest wizyta w Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu.

Opiekunami uczestników wycieczki byli Wiesława Czernik i Beata Kwilińska - wychowawczynie klas, Monika Zając - nauczyciel oraz Jerzy Rubach ? Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

 

REKLAMA