Drukuj
Kamienna Góra - Katarzyna Odrowska

Dzisiaj (sobota, 11 maja) w Kamiennej Górze była Katarzyna Odrowska kandydatka Wiosny do Parlamentu Europejskiego. Promowała pomysł uruchomienia stałego połączenie kolejowego Kamiennej Góry z Wrocławiem i Jelenią Górą.

 

K. Odrowskiej towarzyszył Piotr Rachwalski były prezes Kolei Dolnośląskich. Pomysł na uruchomienie połączenie polega na udrożnieniu łącznika pozwalającego na przejazd pociągów z Kamiennej Góry do Marciszowa oraz elektryfikacji odcinków z Kamiennej Góry do Sędzisławia i Marciszowa. Elektryczne składy z kabinami na obu końcach mogłyby wtedy zjechać z Sędzisławia do Kamiennej Góry. Tutaj załoga przesiadłaby się do drugiej kabiny i pociąg wyjechałby z Kamiennej do Marciszowa i dalej do Jeleniej Góry. Koszt inwestycji został oszacowany na 20 mln zł. Przejazd z Wrocławia do Jeleniej Góry trwałby wtedy dłużej, ale mógłby zostać skrócony poprzez rezygnację z zatrzymywania pociągu na kilku stacjach.

K. Odrowska w parlamencie europejskim chce zająć się m.in. walką z wykluczeniem komunikacyjnym. To wykluczenie jest źródłem innych ograniczeń. Według niej 13 mln Polaków jest wykluczonych komunikacyjnie, ma problemy z dojazdem do pracy, szkoły, korzystania z teatrów, muzeów. Problemy komunikacyjne małych miast przyczyniają się do wyjeżdżania z nich młodych ludzi, którzy zmieniają miejsca zamieszkania, aby łatwiej dotrzeć do pracy. W parlamencie europejskim trzeba zapewnić środki na dalszy rozwój kolei.

Na dworzec przyszło kilka osób chcących podpisać petycję. Kolejne podpisy zbierane były na ulicach miasta.

Kandydatka wskazała na kolejny problem polskich kolei. Jest num brak kompleksowości prowadzonych prac. Jako przykład podała dworzec w Jaworze. Budynek został wyremontowany, ale otoczenie już nie, pozostały stare wiaty, przejścia.

Kamienna Góra - Katarzyna Odrowska