aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Powszechnie wiadomo, że nauka czegokolwiek najłatwiej przychodzi dzieciom i ludziom młodym. Czy w związku z tym na opanowanie nowych umiejętności w pewnym momencie życia może być już za późno? Omawiamy fakty i mity na temat tego, jak wygląda nauka języka obcego w wieku dorosłym!

Mit: Nauka języka obcego w wieku dorosłym jest bardzo trudna

Fakt: W nauce języka obcego najważniejsze są motywacja i ciężka praca 

Wiele mówi się o tym, że warto zachęcać dzieci do nauki od najmłodszych lat. Wtedy mają szansę osiągnąć najlepsze efekty m.in. w grze na instrumentach czy właśnie w nauce języków obcych. Młody, rozwijający się mózg ma rzeczywiście o wiele większe możliwości, dlatego jeśli zapewni się dziecku kontakt np. z angielskim już od pierwszych miesięcy życia, w przyszłości ma szansę osiągnąć wysoki poziom. Czy oznacza to jednak, że osoby dorosłe mają zdecydowanie trudniej?

Rzeczywiście, w przypadku osób powyżej 25. roku życia nauka nie będzie tak łatwa i szybka, ale jak najbardziej są w stanie świetnie opanować dowolny obcy język. Wszystko zależy od tego, czy będą w stanie zmotywować się do regularnej nauki. Warto też pamiętać o tym, że osoby dorosłe z reguły mają potrzebne środki i warunki (nie muszą prosić rodziców o wsparcie), dlatego akurat pod tym względem może być im nawet nieco łatwiej.

 

Mit: W pewnym wieku jest już za późno na naukę języka obcego

Fakt: W każdym wieku można zacząć naukę języka obcego

Mózg człowieka najintensywniej rozwija się do 6. roku życia i to właśnie w tym okresie nauka przynosi najlepsze rezultaty. Badania wykazują, że największą zdolność do przyswajania wiedzy oraz rozwijania nowych umiejętności uzyskuje się w wieku dwudziestu kilku, a następnie kwestia ta się stabilizuje. Po osiągnięciu granicy 30. roku życia zdolność zaczyna spadać, a po 40. roku życia gwałtownie się zmniejszać.

Chociaż badania nie brzmią optymistycznie, nie należy się zniechęcać. Języka obcego można uczyć się w każdym wieku – istnieje jedynie ryzyko, że trzeba będzie poświęcić na to nieco więcej czasu. Kwestia ta jest jednak w praktyce bardzo indywidualna.

Mit: Osobom starszym nie opłaca się już uczyć języków obcych

Fakt: Osoby starsze jak najbardziej powinny uczyć się języków obcych

Mogłoby się wydawać, że w jesieni życia znajomość języka obcego raczej się nie przyda. Nic bardziej mylnego! Wiele osób na emeryturze uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi, poszerzać swoje horyzonty w zakresie kultury i sztuki itp. Mają sporo wolnego czasu, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć do ręki podręcznik czy zapisać się na kurs. Co więcej, nauka języka obcego to doskonały trening dla mózgu – spowalnia proces jego starzenia, dlatego pomaga na dłużej zachować dobrą kondycję umysłu.

Pora rozprawić się z mitami – nauka języka obcego w wieku dorosłym jak najbardziej ma sens i może przynieść świetne efekty. Masz motywację do działania? Zacznij samodzielną pracę albo zapisz się na kurs. Szkoła językowa Lincoln pomoże Ci sprawnie rozwijać nowe umiejętności, niezależnie od tego, ile masz lat!

 

REKLAMA