aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. lh

Zarządzasz magazynem, w którym składowanie i wydawanie towarów odbywa się w sposób manualny? Wystarczy chwila nieuwagi, aby wykorzystywane regały uległy z pozoru niegroźnej usterce, która może poskutkować wykluczeniu ich z użytku, a nawet stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników i towarów. Aby temu przeciwdziałać, należy regularnie przeprowadzać przegląd regałów magazynowych. Co przyniesie nam taka analiza?

Przegląd regałów magazynowych pomaga uniknąć wielu awarii

Zastanawiając się nad korzyściami, jakie zapewnia regularny przegląd regałów, należy pamiętać również o zobowiązaniach, nakładanych w ramach branżowych norm. Zgodnie z obowiązującą normą PN-EN 1563 o nazwie Stalowe statyczne systemy składowania ? Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania, za utrzymanie regałów w dobrym stanie odpowiada osoba na stanowisku PRSES. W zakresie jej obowiązków znajduje się m.in. określenie zakresu i regularności przeglądów oraz oszacowanie związanych z regałami zagrożeń.

Przegląd regałów magazynowych możemy podzielić na trzy najważniejsze etapy. Wymagają one uczestnictwa zarówno pracowników magazynu, jak i wykwalifikowanych ekspertów.

  1. Dostrzeżenie usterki ? każdy przebywający na magazynie pracownik, który dostrzeże uszkodzenie regału bądź związane z nim zagrożenia, musi zgłosić zaistniałą sytuację do osoby na stanowisku PRSES.
  2. Przeprowadzenie przeglądu przez pracowników ? PRSES lub wyznaczona przez niego osoba dokonuje przeglądu, z którego należy sporządzić pisemny raport.
  3. Zlecenie inspekcji zewnętrznej ? do drugiego przeglądu należy zatrudnić posiadającą odpowiednie upoważnienia firmę zewnętrzną (np. producenta danych regałów). Tego typu przegląd regałów magazynowych należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz w roku.

mężczyzna wykonujący przegląd regałów w magazynie

Przegląd regałów magazynowych wykonywany przez firmę Nedcon | źródło: nedcon.pl

Dlaczego cykliczny przegląd regałów magazynowych jest niezbędny?

Poprawnie przeprowadzony przegląd regałów dostarcza nam szeregu informacji na temat potencjalnych uszkodzeń zachodzących w ich elementach mechanicznych. Niezwykle istotne jest również sprawdzenie połączeń na śruby i spawy, które przekładają się na bezpieczeństwo pracowników oraz gromadzonych na regałach towarów. Nie należy zapominać, że nawet pozornie nieznaczne uszkodzenie, które zostanie zbagatelizowane, może w przeszłości przełożyć się na ograniczenie nośności konstrukcji lub jej wyłączenie z użycia.

Przedsiębiorstwem, które zapewnia kompleksowy przegląd regałów magazynowych, jest firma Nedcon Silesia. Marka ta świadczy szereg usług w zakresie projektowania i wyposażania magazynów ? na przestrzeni lat z usług marki Nedcon skorzystało już ponad 1000 średnich i dużych firm z rożnych branż i sektorów. Pragniesz zlecić fachowy przegląd regałów? A może zastanawiasz się nad zakupem nowych konstrukcji do magazynu? Już dziś skontaktuj się z opiekunami inwestycji marki Nedcon i dowiedz się, jak zadbać o wydajność swojej przestrzeni magazynowej.

 

REKLAMA