aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Magazyny energii to rozwiązanie dla osób zmagających się z przerwami w przesyle energii oraz przeciążeniami sieci dystrybutora. Dzięki nim można zminimalizować straty i uzyskać całkowitą niezależność energetyczną. Jak działa domowy magazyn energii? Czy rzeczywiście to się opłaca?

Fotowoltaika - czym są magazyny energii?

Magazyn pozwala na gromadzenie nadwyżek energii, która została wytworzona w danym dniu. Zapas można następnie wykorzystać podczas zwiększonego popytu na energię. Osoby, które posiadają magazyny energii, nie muszą przekazywać prądu do zewnętrznej sieci, lecz mogą ją przechowywać w domu. Wówczas kiedy nadejdzie bardziej pochmurny dzień, istnieje możliwość zastosowania zgromadzonych zapasów. Magazyny są szczególnie istotne w przypadku miejsc narażonych na regularne przerwy w zasilaniu. Poprzez zastosowane urządzenia można stać się całkowicie niezależnym od zewnętrznego dostawcy. Dzięki temu właściciel domu nie musi sprzedawać energii do sieci, a następnie ją odkupować, co generuje dodatkowe koszty. Warto zdecydować się na magazyny, których instalacja jest elastyczna i stosunkowo tania, np. Solar Energy Development - magazynyenergii.pl

Kwestia magazynu energii została uregulowana w polskim prawie. Ustawa Prawo energetyczne nazywa go: instalacją służącą do przechowywania energii, przyłączoną do sieci, mającą zdolność do dostawy energii elektrycznej do sieci. Natomiast Ustawa o rynku mocy określa go jako: magazyn energii, o którym mowa w art. 2 pkt 17 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2018 r. poz. 2389, z późn. zm.2), posiadający zdolność do dostawy mocy elektrycznej do systemu. Natomiast w Ustawie o OZE można znaleźć następujący zapis: Wyodrębnione urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci, niepowodujących emisji będących obciążeniem dla środowiska, w sposób pozwalający co najmniej na jej częściowe odzyskanie.

Jak działa magazyn energii?

Domowe magazyny energii gwarantują większą niezależność, jeśli chodzi o źródło energii. Pozwalają na gromadzenie prądu w przypadku wytworzenia nadwyżki energii. Po wyprodukowaniu energia elektryczna przetrzymywana jest w magazynie i przetwarzana w sposób elektrochemiczny. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje magazynów energii na rynku. Pierwszy z nich kwasowo-ołowiany wyróżnia się atrakcyjną ceną, bezpieczeństwem i niezawodnością. Podczas częstego rozładowywania mogą tracić swoje właściwości dotyczące przechowywania prądu. Drugi rodzaj to akumulatory litowo-jonowe, które znajdują również zastosowanie w telefonach komórkowych oraz samochodach elektrycznych. Ich zaletą jest niewielka waga, są również wygodne w obsłudze. 

Dlaczego warto zainwestować w domowy magazyn energii?

Wysokiej jakości magazyn energii od renomowanego dostawcy umożliwi maksymalne wykorzystanie wytworzonego prądu. Dzięki urządzeniu zainstalowanemu w domu nie będzie konieczności odsyłania nadwyżek do sieci, a następnie odkupowania jej. Posiadając własny magazyn, można zaoszczędzić spore sumy w skali roku, a nawet kilku miesięcy. Odnosi się to w szczególności do dni o większym zachmurzeniu, przez które niemożliwe jest maksymalne wykorzystanie infrastruktury fotowoltaicznej. W niektórych regionach Polski zdarzają się częste awarie, przerwy w dostawach czy przeciążenia sieci dystrybutora. Magazyn zapewnia poczucie bezpieczeństwa i gwarancję niezależności energetycznej. Warto zaopatrzyć się w urządzenie, gdyż jak zapowiada NFOŚiGW, będzie ono objęte programem "Mój Prąd". Rynek fotowoltaiczny może dynamicznie się rozwijać poprzez stabilizację sieci, którą zapewnią domowe magazyny energii. Według szacunków ekspertów, podczas bilansowania traci się nawet 20% wytworzonej energii. Dzięki urządzeniu straty można skutecznie zminimalizować i sukcesywnie ograniczać. Dowiesz się więcej na https://magazynyenergii.pl/domowy-magazyn-energii/.

Dzięki magazynowi energii prosumenci zyskują niezależność energetyczną, w tym brak przerw w dostawie prądu. Przechowywana energia jest maksymalnie wykorzystana, zlikwidowane są także zakłócenia w dostawach. Warto zdecydować się wyłącznie na magazyny wysokiej jakości. Produkty Solar Energy nie tylko pozwalają na przesuwanie obciążenia szczytowego, ale również wsparcie techniczne. Producent daje 10-letnią gwarancję, dzięki czemu serwisowanie sprzętu jest znacznie ułatwione i nie generuje dodatkowych kosztów mogących obciążać prosumenta. Domowy magazyn energii zagwarantuje nie tylko maksymalizację wykorzystania energii, ale również sprawi, że gospodarstwo domowe ograniczy swój negatywny wpływ na środowisko naturalne. 

 

REKLAMA