aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

zus Dzisiaj ruszyła specjalna infolinia w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o te osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Wśród osób obsługujących infolinię są także uchodźcy z Ukrainy.


Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wśród osób obsługujących infolinię są m.in. uchodźcy z Ukrainy.
- Nasi konsultanci w języku zarówno ukraińskim jak i polskim udzielają informacji o tym, o jakie wsparcie dla rodzin uchodźcy mogą wnioskować do ZUS, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Jak dodaje rzeczniczka, również na stronie internetowej Zakładu dostępne są informacje w języku ukraińskim, z których potrzebujący mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach uzyskać pomoc. Na stronie internetowej ZUS będą wkrótce publikowane informacje o warunkach uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępniona możliwość zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim, który jest niezbędny do złożenia wniosków do ZUS.
ZUS dla Ukraińców
Z powodu wojny na Ukrainie już ponad dwa miliony obywateli tego państwa wjechało do Polski szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych. Na przełomie lutego i marca ZUS przyjął pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy, które korzystają z bazy szkoleniowej Zakładu. Łącznie jest ich obecnie ponad 300. W związku z wydarzeniami w Ukrainie pracownicy ZUS organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy przeznaczonych dla obywateli Ukrainy.

REKLAMA