aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

PTSM-JR

W dniu 27 września 2016 roku wychowankowie dwóch grup Przedszkola Publicznego nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce autokarowo-pieszej zwiedzając jedne z najciekawszych przyrodniczo i krajoznawczo miejsc naszego powiatu. Młodzi kamiennogórzanie wzięli udział w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych „Poznajemy Zabytki i Obiekty Przyrodnicze naszego regionu” organizowanym dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.Korzystając ze słonecznej pogody wychowankowie grup przedszkolnych Pszczółki oraz Żabki postanowili zwiedzić jeden z dwóch rezerwatów przyrody w naszym regionie Głazy Krasnoludków. Po przyjeździe na parking obok rezerwatu przyrody „Głazy Krasnoludków” uczestnicy wycieczki doszli do bardzo dobrze zagospodarowanego miejsca odpoczynku skąd żwawo wyruszyli na zwiedzenie malowniczych Skałek Gorzeszowskich zbudowanych z piaskowca ciosowego. Już na polanie zobaczyli tablicę informującą o rezerwacie przyrody – na czerwonym tle widniał biały napis „Rezerwat przyrody Głazy Krasnoludków” wraz z wizerunkiem orła godła Polski. Następnie leśną drogą dotarli do żółtego szlaku turystycznego, który umożliwił małym kamiennogórskim adeptom turystyki pieszej na poznanie tego urokliwego miejsca. Wędrując za żółtymi znakami podziwiali ciąg piaskowcowych skałek powstałych 70-100 milionów lat temu  o różnorodnych i malowniczych kształtach w postaci baszt, maczug, wież, ambon, grzybów oraz ścian. Różnorodne formy są przykładem naturalnego wietrzenia piaskowca ciosowego wyżłobionymi przez wodę. W 1970 r. zostały objęte ochroną prawną jako geologiczno-krajobrazowy REZERWAT PRZYRODY „GŁAZY KRASNOLUDKÓW”, który został utworzony dla ochrony form skalnych oraz rzadkich gatunków roślin chronionych. Na obszarze 9,04 ha wędrując wąskimi przejściami i małymi labiryntami, na długości 1,1 km., można zobaczyć unikalne formy skalne. Na początku spaceru przeważały skalne grzyby dochodzące do 5-7 m. wysokości, przy których bardzo chętnie robili sobie zdjęcia. Ponadto bardzo chętnie zbierali jesienne leśne dary – szyszki, gałązki oraz fragmenty kory.  Pod koniec wędrówki żółtym szlakiem mijane skałki były coraz wyższe, a najwyższe z nich – w postaci baszt i ścian - sięgają 17 m. wysokości i mali wędrowcy mogli poczuć się przy nich jak krasnale. Cały rezerwat porasta bór świerkowy z domieszką sosny oraz drzew liściastych brzozy i buka. Zwiedzając rezerwat przyrody, przez który poprowadził ich żółty szlak turystyczny, poznawali także podstawowe zasady znakowania szlaków turystycznych, które malowane są w pięciu kolorach.

Po zwiedzeniu rezerwatu i zrobieniu sobie ostatniego pamiątkowego, wspólnego zdjęcia dotarli do palącego się już ogniska, w którym każdy uczestnik wycieczki mógł upiec sobie smakowitą kiełbaskę. Był też czas na wesołe zabawy z kolegami i koleżankami według osobistych zainteresowań. Ponadto część z nich usłyszała jak na myśliwskiej trąbce grał myśliwy z Koła Łowieckiego „Knieja” z Lubawki, a inny pokazał im wypchanego lisa. 

Na zakończenie swojego spotkania z obiektami przyrodniczymi powiatu kamiennogórskiego podjechali do Gorzeszowa, gdzie na łące obok głównej drogi przykuwa wzrok charakterystyczna, 7,5-metrowa, skałka piaskowcowa zwana „DIABELSKĄ MACZUGĄ”. Skałka objęta została ochroną prawną jako POMNIK PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ. Na ścianie skałki w setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem wykuto daty „1813-1913”. Po wyjściu z autokaru wysłuchali legendy z nią związanej oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Pełni niezapomnianych wrażeń po bardzo udanej wycieczce powrócili autokarem do Kamiennej Góry, gdzie czekał już na nich smakowity obiad w przedszkolu.

Opiekę nad małymi, ale bardzo dzielnymi uczestnikami wycieczki sprawowały: Dorota Kurowska, Halina Kapinos, Urszula Merta, Celina Peciak, Anna Wójcikowska, Marcelina Wysopal oraz Katarzyna Nowicka i Ewa Roszkowska. Wycieczkę poprowadził Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK oraz Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA