Drukuj

fot. PTSM-JR

W dniu 19 października 2021 roku uczniowie klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na terenową lekcję przyrody do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra w Krzeszowie. Trzecioklasiści wzięli udział w „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Mali kamiennogórzanie po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Szkółki Leśnej w Krzeszowie spotkali się z leśniczym Bartłomiejem Dymkiem, który zaprosił ich do Salki Edukacyjnej.

Zajęcia przyrodnicze rozpoczęły się od swobodnych wypowiedzi uczniów na zadane przez prowadzącego zajęcia edukacyjne pytania „Z czym kojarzy się Wam jesień?” Wszystkie wypowiedzi trzecioklasistów były zapisywane przez Bartłomieja Dymka na  tablicy. Poszczególne wypowiedzi uczestników terenowej lekcji przyrody były na bieżąco omawiane w trakcie dyskusji z uczniami inspirowanej przez leśniczego. W trakcie wspólnego omawiania poszczególnych jesiennych skojarzeń prowadzący zwrócił ich uwagę na rolę nasion znajdujących się w owocach. W trakcie wypowiedzi uczniów nt. zbierania grzybów bardzo ważną konkluzją było stwierdzenie, że zbieramy tylko te grzyby, które na pewno znamy oraz nie niszczymy grzybów, których nie zbieramy. Następnie, każdy pierwszoklasista otrzymał kartę pracy „Bezpieczne grzybobranie”, na której „buźką uśmiechniętą” zaznaczali przedmioty, które warto zabrać ze sobą do lasu, a „buźką smutną” te, które ich zdaniem nie przydadzą się w trakcie grzybobrania.

Na kolejnym slajdzie zobaczyli jeża, a zadając pytania Bartłomiejowi Dymkowi dowiedzieli się, że jeże żyją do 15 lat. Jak się rodzą mają około 100 kolców, a starsze osobniki mają od 3500 do 7000 kolców. Jeże przesypiają od października do końca zimy. Wyposażeni w podstawowe wiadomości o jeżach ochoczo i dużym zaangażowaniem przystąpili do zajęć plastycznych kolorując sylwetkę jeża leżącego na różnorodnych liściach.

Ostatni slajd, który zobaczyli uczestnicy wycieczki przyrodniczej, prezentował bardzo ważne zagadnienie dotyczące prawidłowego dokarmiania ptaków. Dokarmianie ptaków należy zaczynać dopiero, gdy będzie duża warstwa śniegu. W trakcie dokarmiania ptaków należy unikać soli oraz dokarmiania ich chlebem, gdyż są one szkodliwe dla dokarmianych ptaków.  

Na zakończenie zajęć w Salce Edukacyjnej bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem, kolejno wyznaczani przez swoją wychowawczynię, pod bacznym okiem Bartłomieja Dymka przystępowali do skręcenia drewnianych elementów karmnika dla ptaków, które przygotował dla nich prowadzący zajęcia przyrodnicze. Gdy karmnik dla ptaków był już gotowy bardzo chętnie zrobili sobie wspólne klasowe zdjęcie prezentując z dumą wykonany przez siebie karmnik, który w nagrodę mogli zabrać ze sobą do klasy obiecując leśniczemu dbanie o jego czystość i systematyczne uzupełnianie w nim odpowiedniej karmy dla ptaków.   

Po zakończeniu zajęć w salce edukacyjnej z ochotą wybrali się na leśny spacer, w trakcie którego poszukiwali „coś ładnego”, które przekazywali swojej wychowawczyni lub „coś brzydkiego”, które wkładali do plastikowego worka leśniczego. Kontynuując spacer  leśnymi ścieżkami wytrwale zbierali „coś czerwonego”, a w trakcie wędrówki leśną drogą do wyjścia z lasu na prośbę prowadzącego terenowe zajęcia edukacyjne Bartłomieja Dymka ochoczo wyszukiwali z mijanym terenie „coś kłującego”, a następnie „coś okrągłego”. Za każdym razem na kolejnych leśnych przystankach prezentowali leśniczemu znalezione lub zerwane przez nich  jesienne dary. W trakcie powrotnego spaceru z dużym zaciekawieniem przyglądali się padalcowi zwyczajnemu – beznogiej jaszczurki, która poruszając się wykonywała wężowate ruchy ciała. Po wyjściu z lasu żwawo pomaszerowali do Szkółki Leśnej, gdzie korzystając ze słonecznej pogody czekało już na nich przygotowane przez pracowników Szkółki Leśnej ognisko, gdzie mogli sobie upiec przywiedzione z sobą smakowite kiełbaski lub kromki chleba lub bułki, które następnie mogli skonsumować w stojącej nieopodal miejsca wytyczonego na ognisko drewnianej altanie. Ponadto znaleźli jeszcze czas na aktywny ruch i zabawy na terenie szkółki.

Niestety mile spędzany w Szkółce Leśnej czas upłynął bardzo szybko, więc po zabraniu do autokaru skręconego przez siebie karmnika oraz karmników wykonanych przez koleżanki i kolegów z klasy III d, poprzez poprzedniej terenowej lekcji przyrody, w wesołych nastrojach i pełni niezapomniani wrażeń z udanego pobytu w Szkółce Leśnej powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekunami uczestników terenowej lekcji przyrodniczej byli: Jolanta Michalska -  wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.