aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 25 marca 2019 roku uczniowie klasy I d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, wybrali się na ciekawą lekcję muzealną do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze uczestnicząc w cyklu lekcji muzealnych organizowanych dla młodych mieszkańców naszego miasta ph. „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody” przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przybyciu do Muzeum Tkactwa pierwszoklasiści spotkali się z Joanną Stołpiec, która zaprosiła ich na bardzo interesujące warsztaty mydlarskie, w trakcie których mali kamiennogórzanie zostali zapoznani z niezwykłą historią zdawałoby się, zwykłych czynności jakimi są pranie oraz prasowanie. W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość przeniesienie się w dawne czasy, kiedy nie było jeszcze pralek automatycznych, a gospodynie domowe wykonywali te czynności przy wykorzystaniu dawnych, nieznanych im przedmiotów.

Słuchając opowieści Joanny Stołpiec oraz oglądając liczne muzealne eksponaty dowiedziały się czym były i do czego służyły takie przedmioty jak kijanka, tara oraz magiel Dodatkową atrakcją dla nich była możliwość spróbowania swoich sił przy praniu tkaniny z dodatkiem płatków mydlanych i mąki ziemniaczanej przy użyciu tary, a także wymaglowanie kawałka większej tkaniny. Wyprane i wysuszone tkaniny są następnie prasowane. Pierwszoklasiści podczas muzealnych warsztatów poznali oraz zobaczyli kilka rodzajów żelazek wykorzystywanych na przestrzeni lat przy wykonywaniu tej czynności. Wśród muzealnych eksponatów zobaczyli żelazka na duszę, na węgiel, na wodę oraz podgrzewane na płycie.

Końcowym, ale bardzo atrakcyjnym elementem warsztatów mydlarskich było poznanie przez biorących udział w zajęciach techniki powstawania i samodzielne, pod kierunkiem Joanny Stołpiec, wykonanie własnego mydełka glicerynowego. W trakcie tej czynności wykazali się dużą aktywnością oraz zaangażowaniem. Wszyscy pierwszoklasiści byli bardzo zainteresowani ciekawą lekcją muzealną przybliżającą im historię zwykłych czynności domowych więc otrzymali od prowadzącej warsztaty mydlarskie na pamiątkę zapachowe mydełka w wybranym przez siebie kształcie i kolorze.

Po podziękowaniu i pożegnanie się z Joanną Stołpiec opuścili gościnne mury Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze i zadowoleni, ze swoimi kolorowymi glicerynowymi mydełkami, powrócili do swojej szkoły.

Opiekunem kamiennogórskich pierwszoklasistów była Paulina Kuliś – wychowawczyni klasy.

REKLAMA