aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 28 listopada 2018 r. uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, wybrali się na swoją pierwszą klasową lekcję muzealną do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze uczestnicząc w cyklu lekcji muzealnych „Zapraszamy do muzeum” organizowanych dla młodych mieszkańców naszego miasta ph. „Kamienna Góra – moje miasto” przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych i Muzeum Tkactwa przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Kamiennogórscy drugoklasiści w Muzeum Tkactwa spotkali się z Małgorzatą Ogonowską – dyrektorem Muzeum, która powitała przybyłych oraz zaprosiła ich na wspólny spacer połączony ze zwiedzaniem muzealnych wystaw. Głównym celem ciekawej lekcji muzealnej było zapoznanie drugoklasistów z działalnością muzeum i jego zadaniami (opieka nad zbiorami, organizacja wystaw i kulturotwórcza rola muzeum) oraz pracą muzealników.

Już w pierwszej sali na piętrze uczestnicy lekcji muzealnej zobaczyli liczne obrazy, rzeźby oraz meble. Większość z nich odwiedziła już mury kamiennogórskiego muzeum będąc w przedszkolu, dlatego chętnie wypowiadali się na postawione przez prowadzącą pytanie – Co to jest muzeum?. Oglądając eksponowane w sali rzeźby dowiedzieli się, że są to rzeźby drewniane polichromowane, czyli pokryte wieloma kolorami. Ponadto poznali różnicę pomiędzy zabytkiem a dziełem sztuki.

Na korytarzu zobaczyli m. in. wystawę prezentującą historię ponad 300-letniego kościoła Łaski, a w kolejnym pomieszczeniu zobaczyli ekspozycję numizmatów tworzących tzw. skarb z Dębrznika. Skarb 6360 monet srebrnych z XV i XVI w., w którym dominują monety ze Śląska czeskiego, został znaleziony przez rolnika i przekazany do Muzeum Tkactwa.

Natomiast na drugim piętrze zobaczyli narzędzia i urządzenia związane z procesem powstawania tkaniny, wśród których były m. in.: międlice i cierlice, szczotki, grzebienie, przęślice, wrzeciona, kołowrotki oraz krosna. Ponadto dowiedzieli się, że Muzeum posiada najliczniejszą kolekcję, liczącą 870 eksponatów, przedmiotów używanych w procesie obróbki lnu i wełny, przygotowania przędzy i wyrobu tkaniny. W dwóch kolejnych pomieszczeniach zobaczyli bogaty zbiór sprzętów domowych i narzędzi służących ludności zgromadzonych na stałej wystawie „W izbie”. Jedna z uczennic odczytała na jednym z eksponatów napis „MTD-1500S”, a Małgorzata Ogonowska powiedziała, że każdy eksponat ma swój numer katalogowy oraz zdjęcie w dokumentacji prowadzonej przez muzeum. Odczytany napis oznacza „Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego, numer eksponatu w ewidencji muzeum oraz Dział Sztuki. W 2011 r. nastąpiła zmiana nazwy muzeum, które mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy mieszczańskiej Fischerów, na Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.

Następnie windą dotarli do pomieszczenia, w którym zobaczyli m. in. drewniane rzeźby polichromowane oraz usłyszeli, że dwie z zostały wykonane ponad 500 lat temu. W kolejnym pomieszczeniu zobaczyli rysunki wybitnego polskiego malarza i grafika Edwarda Dvurnika, które mają ok. 50 lat. Stąd przeszli do „Salonu mieszczańskiego” – stałej wystawy prezentującej meble i sprzęty mieszczańskie oraz liczne portrety. W oszklonych gablotach ich wzrok przykuły „kapelusze” - zbiór czepców śląskich, o których opowiedziała im Małgorzata Ogonowska.

Uczestnicy lekcji muzealnej zobaczyli również kolejną stałą muzealną wystawę „Z dziejów tkactwa ludowego” z bogatą kolekcją sprzętów do obróbki lnu i sprzętów tkackich, w tym krosna, kołowrotki oraz przęślice. W zasobach muzeum znajduje się także krosno żakarda, które dało początek rozwiązań technicznych początkujących komputeryzację. W ostatnim zwiedzanym pomieszczeniu, w wystawą czasową, zobaczyli tkaninę z licznymi wzorami wykonanymi przy użyciu stempli tkackich. Jedna z uczennic odszukała na tkaninie wzór cukiernicy, a jeden z uczniów odszukał wśród eksponatów wystawy stempel służący do jej wykonania.

Większość z uczniów chciałaby w przyszłości pracować w muzeum, a na zakończenie bardzo ciekawej lekcji muzealnej „Zapraszamy do muzeum” na dziedzińcu zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie z MAŁGORZATĄ OGONOWSKĄ i podziękowali jej za ciekawe wiadomości o działalności Muzeum Tkactwa oraz mile spędzony czas. Ponadto umówili się na kolejne muzealne spotkanie.

Opiekunami kamiennogórskich drugoklasistów byli Beata Galica-Nowak – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA