Print
fot. PTSM-ES

W dniu 5 października 2018 roku uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w warsztatach dendrologicznych, które poprowadziła Ewa Skotarczak- nauczyciel przyrody i biologii. Zajęcia zostały zgłoszone do cyklu Regionalnych lekcji przyrodniczych organizowanych dla młodzieży szkolnej z Kamiennej Góry organizowany przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra

 

Podczas zajęć stacjonarnych uczniowie zostali wprowadzeni w świat dendrologii – nauki o drzewach. W trakcie warsztatów uczniowie m.in. poznali budowę drzewa, obserwowali korę pod mikroskopem stereoskopowym, a na podstawie plansz i żywych okazów uczyli się rozróżniać podstawowe gatunki drzew. Poznawali także ich nasiona oraz owoce. Zajęcia były wzbogacane zagadkami i ciekawostkami.

Następnie uczestnicy warsztatów zostali zaproszeni na wędrówkę dendrologiczną. Przed spacerem uczniowie dowiedzieli się o magicznej mocy drzew,-przytulając się do nich otrzymali dużo pozytywnej energii. Pełni sił przystąpili do zdobywania kolejnych umiejętności - uczyli się rozpoznawać oznaczone gatunki drzew w ich naturalnym środowisku, dokonali pomiaru lipy drobnolistnej, której wiek oszacowali na ok. 120 lat oraz wykonali odcisk kory wybranego przez siebie drzewa. Z zebranych, pod rozpoznawanymi drzewami, nasion i owoców powstały piękne, jesienne kompozycje.

Po powrocie do sali lekcyjnej, z ususzonych wcześniej liści wykonali wspólny zielnik, który pomoże im w utrwaleniu wiedzy o poznanych gatunkach drzew.. W trakcie warsztatów uczniowie rozwiązując zadania i zagadki, zdobywali pieczątki. Warunkiem zdobycia ostatniej pieczątki była degustacja soku z brzozy i znanego wszystkim dzieciom miodu lipowego. Zebranie odcisków pieczątek ze wszystkich wypełnianych zadań nadawał uczestnikom tytuł „Znawcy drzew” Młodzi dendrolodzy zadanie wykonali wzorcowo i wszyscy otrzymali certyfikaty. Na koniec zajęć uczniowie zostali poczęstowani owocami śliwy, gruszy, jabłoni, leszczyny i orzecha włoskiego.

Dziękuję za pomoc w przygotowaniu materiałów niezbędnych do przeprowadzeniu warsztatów dendrologicznych uczennicom klasy VII f.

Opiekunami uczniów uczestniczących w warsztatach dendrologicznych byli Janina Żuchewicz – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.