Print
fot. PTSM-ZD

W dniu 21 września 2018 roku uczniowie klasy VI a ze Szkoły Podstawowej w Chełmsku Śląskim uczestniczyli w klasowym rajdzie nocnym zgłoszonym do cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego, który przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Chełmscy szóstoklasiści, członkowie Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze, tradycyjnie żegnają lato idąc na klasowy rajd nocny. Młodzi miłośnicy turystyki pieszej spotkali się popołudniową porą wraz z rodzicami oraz z wychowawcą klasy na rynku w swojej miejscowości, gdzie rozpoczęli swoją wędrówkę. Rajd Nocny to tradycyjna impreza klasowa odbywająca się we wrześniu na pożegnanie lata popularyzowaną wśród młodzieży szkolnej przez Zofię Duszyńską.

Trasa rajdu prowadziła przez Podlesie pod Kruczą Skałą. Tam jeden z rodziców – Jerzy Skulski członek Koła Łowieckiego „Szarak” opowiadał młodzieży o nocnym życiu zwierząt żyjących w naszych lasach oraz o wilkach, które wróciły na nasze tereny. Ponadto uczestnikom nocnej, rodzinnej wędrówki pokazał poletka uprawne dla dzikiej zwierzyny. Następnie niebieskim szlakiem udali się do Rozdroża Trzech Buków (wysokość 707 m). Stąd dotarli na Krzyżówkę BHP gdzie odczytali na tablicy datę powstania Koła Łowieckiego na tych terenach. W trakcie marszu czekało na młodych „nocnych marków” przygotowane przez rodziców ognisko z pieczonymi ziemniakami oraz gorącą herbatą, które wszyscy po nocnym marszu jedli i pili z ochotą.

Po wspólnie spędzonych miłych chwilach przy ognisku już ciemną nocą nadszedł czas na powrót do Chełmska Śląskiego i swoich domów.

Opiekunami młodzieży uczestniczącej w nocnym rajdzie byli: Magdalena Bieniek, Grzegorz Mincer, Jerzy Skulski, Małgorzata Wąsowicz, Łukasz Lelonek, Monika Zając Agnieszka Zych. Ognisko z ziemniakami przygotował Waldemar Mędrala, a gorącą herbatę i słodycze przygotowała Cecylia Skulska.

Dzięki dobrej współpracy wszystkich opiekunów z pomysłodawczynią rajdu wychowawczynią klasy Zofią Duszyńską w trakcie jego trwania panowała miła, turystyczna atmosfera. Opiekunom młodych „nocnych marków” należą się podziękowania oraz gratulacje za wytrwałe propagowanie trudnej, ale atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego na łonie natury.