aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 19 września 2018 roku uczniowie klasy VIII a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w terenowych zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych przez edukatora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział w Wałbrzychu na terenie Parku Krajobrazowym Gór Sowich Była to osiemnasta z tegorocznych wycieczek edukacyjnych do Ośrodków Edukacji Ekologicznej organizowanych dla młodzieży szkolnej przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Wykorzystując piękną, słoneczną pogodę przyjechali busem „Zwiedzaczka” na Przełęcz Sokolą (754 m.n.p.m.), gdzie spotkali się z Piotrem Ciężkim z DZPK Oddział w Wałbrzychu. Który zapoznał ich z planowanym przebiegiem przyrodniczej górskiej wycieczki oraz zaprosił ich na wspólny spacer szlakami turystycznymi PARKU KRAJOBRAZOWEGO GÓR SOWICH, który utworzono w 1991 r. Park od 1996 r. zajmuje 8140 ha powierzchni swym obejmując zasięgiem środkową część Gór Sowich z najwyższym szczytem Wielką Sową (1015 m.n.p.m.) oraz odosobnionym masywem Włodarza (811 m.n.p.m.)..

Swoją wspinaczkę na Wielką Sowę rozpoczęli czerwono znakowanym Głównym Szlakiem Sudeckim im. dr Mieczysława Orłowicza. Jest to jeden z najbardziej znanych i popularnych szlaków przebiegających przez Góry Sowie. Już na początku trasy spotkali pierwszą z licznych tablic informacyjnych Parku Krajobrazowego Gór Sowich przybliżający młodym kamiennogórzanom atrakcje turystyczne znajdujące się w Górach Sowich: Pałac Jedlinka w Jedlinie Zdrój, Tajemnicze Podziemne Miasto „Osówka”, Kompleks „Włodarz”, sztolnie walimskie, Jezioro Bystrzyckie, Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim sztolnie walimskie oraz wieże widokowe na Górze Parkowej w Bielawie, na Kalenicy oraz Wielkiej Sowie, o których opowiadał im prowadzący przyrodnicze zajęcia edukacyjne Piotr Ciężki.

Po przejściu obok schroniska „Orzeł” spostrzegli na trasie kolejną tablicę informacyjną Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Słuchając opowiadania edukatora DZPK dowiedzieli się, że pod względem geologicznym Góry Sowie zbudowane są z twardych i odpornych na wietrzenie skał metamorficznych – głównie gnejsu i migmatytów, które uważane są za najstarszą formację skalną w Sudetach. Park charakteryzuje duża lesistość – blisko 97% jego powierzchni pokrywają lasy, głównie monokultury świerkowe, buczyny i lasy mieszane. Celami ochrony przyrody w PK Gór Sowich są: m.in.: ochrona wartości przyrodniczych, , z zachowaniem fragmentów mieszanego lasu górnoreglowego i dolnoreglowego, zachowanie geologicznej i geomorfologicznej różnorodności Parku, w tym licznych form skalnych oraz ochrona wartości historycznych związanych z osadnictwem, kopalnictwem oraz okresem II wojny światowej – elementów kompleksu „Riese” (Olbrzym). Ponadto zobaczyli pomnik Karla Wiesena (1834-1897) – długoletniego przewodniczącego walimskiego oddziału Towarzystwa Sowiogórskiego (EGV), który był inicjatorem budowy w latach 1885-1886 pierwszej wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy oraz zbudowanego nieopodal w 1897 r. schroniska „Sowa” (875 m.n.p.m.).

Wędrując wytrwale za prowadzącym górską wyprawę przyrodniczą, przez Rozdroże nad schroniskiem Sowa dotarli na szczyt Wielkiej Sowy, gdzie zrobili sobie najdłuższy odpoczynek podczas spaceru szlakami turystycznymi Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Część z młodych kamiennogórzan postanowiła wejść na żelbetonową 25-metrową wieżę widokową, która powstała w latach 1905-1906 oraz wyremontowanej w 2006 r przez Gminę Pieszyce. Z wieży mogli podziwiać wspaniałą panoramę na całe niemal Sudety od Karkonoszy po Masyw Śnieżnika, a także duży fragment Przedgórza Sudeckiego ze Ślężą. Na szczycie wieży jednak ostro wiało. Oprócz wieży widokowej na Wielkiej Sowie znajduje się także maszt telefoniczny oraz zagospodarowane miejsce odpoczynku dla wędrujących turystów.

Po zrobieniu sobie wspólnych, pamiątkowych zdjęć na szczycie Wielkiej Sowy młodzi miłośnicy żywej lekcji przyrody na łonie natury powędrowali, początkowo niebieskim szlakiem, a następnie fioletowym, za Piotrem Ciężkim, który przekazywał im wiele cennych informacji o przedstawicielach flory i fauny, które możemy zobaczyć i spotkać wędrując szlakami turystycznymi Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Po dotarciu na Przełęcz Walimską (755 m.n.p.m.) i zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia z prowadzącym górską wycieczkę przyrodniczą PIOTREM CIĘŻKIM, busem „Zwiedzaczka” pełni wrażeń z wędrówki po Górach Sowich powrócili do Kamiennej Góry.,

W trakcie wycieczki wszyscy aktywnie wypełniający normy na odznaki turystyczno-krajoznawcze spacerując po Górach Sowich zdobyli po 9 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 10 pkt. do odznaki Turysta Przyrodnik.

Opiekę nad młodymi uczestnikami wycieczki sprawowała Emilia Nieczyperowicz – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej PTTK i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA