aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 16 czerwca 2018 roku członkowie Szkolnego Koła Turystycznego „Kompasik” działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze udali się na kolejną sobotnią górską wycieczkę krajoznawczo-przyrodniczą w ramach cyklu „W harmonii z przyrodą”. Cykl ten organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.Wykorzystując piękną, słoneczną pogodę młodzi kamiennogórscy miłośnicy turystyki górskiej autokarem „Zwiedzaczka” udali się na swoją ostatnią w tym roku szkolnym pieszą wycieczkę szlakami turystycznymi Karkonoszy. Po przyjeździe do Karpacza Górnego (820 m.n.p.m) żwawo ruszyli zielonym szlakiem w kierunku ŚWIĄTYNI WANG - drewnianego kościółka ewangelickiego, bezcennego dzieła sztuki. Została zbudowana na przełomie XII i XIII w. w Norwegii, zakupiona w XIX w. przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV i staraniem hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, postawiona w Karpaczu. Uczestnicy wycieczki zobaczyli również BLUSZCZ POSPOLITY – pomnik przyrody ożywionej. Po zrobieniu sobie zdjęcia ze Świątynią Wang w tle i zakupieniu biletów wejściowych rozpoczęli górską wędrówkę niebieskim szlakiem, najwygodniejszym podejściem na Śnieżkę, przez KARKONOSKI PARK NARODOWY utworzony w 1959 r.  mający aktualnie 5.951,4 ha powierzchni. Stąd idąc stale pod górą dotarli do Polany (1050 m), gdzie do 1966 r. stało Schronisko im. Bronisława Czecha. Obecnie jest to miejsce na popas, z czego skwapliwie skorzystali kamiennogórscy piechurzy. Wędrując za niebieskimi znakami turystycznymi typową ścieżką górską, doszli do Domku Myśliwskiego (1140 m.n.p.m.). Już po chwili ich przywędrowali do Kotła Małego Stawu, nad brzegiem którego stoi Schronisko „Samotnia” (1183 m). Średnica Kotła ma około 1.000 m, a jego pionowe granitowe ściany ok. 200 m wysokości. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach więc zrobili sobie dłuższy odpoczynek. Mały Staw jest niegłęboki (do 7 m) z linią brzegową zaledwie 760 m oraz niespełna 3 ha powierzchni.

Po odpoczynku, wspinając się kamienistą górską ścieżką dotarli do Polany Złotówka, gdzie stoi największe schronisko turystyczne po polskiej stronie Sudetów – Strzecha Akademicka (1258 m). W pobliżu obu schronisk oraz Przełęczy pod Śnieżką przebiega transgraniczna ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA „DZIEDZICTWO EPOKI LODOWEJ”. Spacerując coraz bardziej ostro w górę, przez Spaloną Strażnicę (z miejscem odpoczynku) powędrowali spotkanym tutaj Głównym Szlakiem Sudeckim im. dr Mieczysława Orłowicza do Przełęczy pod Śnieżkę.(1400 m), gdzie stoi Schronisko „Dom Śląski”. Turystyczny spacer z Karpacza Górnego do „Domu Śląskiego” był „bajką” w obliczu rozpoczętego przez młodych kamiennogórskich turystów „ataku szczytowego” czerwono-czarno znakowanym szlakiem wspinającym się ostro serpentynami skał i gruzu skalnego wśród niezliczonej rzeszy schodzących i wchodzących na Śnieżkę turystów.

Choć górska wspinaczka na Śnieżkę dała im się we znaki, ale zdobycie ŚNIEŻKI (1602 m) – najwyższego szczytu Sudetów wszystkim sprawił wiele radości i satysfakcji. Swoją wyniosłość zawdzięcza ona niezwykle odpornym hornfelsom i granitom, z których jest zbudowana. Mimo to cały szczyt pokrywa rumowisko skalne. Na szczycie jako pierwszy nogę postawił Jakub Olczak. Cała grupa zameldowała się na szczycie zgodnie z założonym planem wędrówki, czyli o 13.15. Duch Karkonosz na ten dzień zaplanował wspaniałe „otwarte okno pogodowe” więc obserwacja górskiego krajobrazu po stronie polskiej oraz czeskiej przykuwała wzrok młodych kamiennogórzan.

Na Śnieżce znajduje się również obserwatorium meteorologiczne w formie „latających talerzy” z bufetem, z którego wszyscy skwapliwie skorzystali oraz kaplica św. Wawrzyńca z 1681 r wystawiona przez Schaffgotschów.      

Po wspólnym zdjęciu zdobywcy ŚNIEŻKI i nacieszeniu się obecnością na najwyższym szczycie Sudetów, gładko i sprawnie wygodniejszą „Drogą Jubileuszową” zeszli do „Domu Śląskiego” i bez chwili odpoczynku „żwawo pedałowali” w kierunku KOPY (1322 m). Od Śnieżki poprzez Kopę do Karpacza Biały Jar biegnie ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA „ŚLĄSKĄ DROGĄ NA ŚNIEŻKĘ”, ale uczestnicy sobotniej górskiej wyprawy postanowili skorzystać z wyciągu i wygodnymi 4-osobowymi kanapami zjechać do Karpacza.

Po zakupieniu smakowitych lodów kamiennogórscy piechurzy swój sobotni spacer szlakami turystycznymi Karkonoszy zakończyli Karpacza Biały Jar skąd autokarem „Zwiedzaczka” w radosnych nastrojach ze zdobycia Śnieżki powrócili do Kamiennej Góry.

W trakcie wycieczki wszyscy młodzi uczestnicy sobotniej wyprawy szlakami turystycznymi Karkonoszy kontynuując zdobywanie Górskiej Odznaki Turystycznej zaliczyli po 20 pkt., po 18 pkt. do odznaki Turysta Przyrodnik, a także po 4 pkt. do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej. Ponadto normę na Górską Odznakę Turystyczną w stopniu popularnym wypełniła Maja Basta, a Katarzyna Kokosza wypełniła normę na odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu popularnym.

Opiekę nad młodymi uczestnikami wycieczki sprawowali Emilia Nieczyperowicz – opiekunka „Kompasika”, Krzysztof Wincza – rodzic, a uczestników sobotniej górskiej wyprawy w Karkonosze poprowadził Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej PTTK i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA