aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 11 czerwca 2018 roku uczniowie dwóch klas I b oraz I d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce autokarowo-edukacyjnej do Książańskiego Parku Krajobrazowego w ramach cyklu wycieczek ph. „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody” organizowanym dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem „Zwiedzaczka” na parking obok Stadniny Ogierów mali kamiennogórzanie dotarli do ławeczek na pomnikowej alei lip drobnolistnych, gdzie mogli zjeść drugie śniadanie oraz życzyli dużo zdrowia i stu lat swojej koleżance Zuzi, która w dniu wycieczki skończyła osiem lat.

Tam spotkali się z Piotrem Ciężkim – edukatorem Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział w Wałbrzychu. Słuchając edukatora dowiedzieli się, że znajdują się na terenie KSIĄŻAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO, który został utworzony w 1981 r. na obszarze 3.155 ha, a jego otulina, czyli obszar ochronny ma 5.933 ha. Jest on jednym z 12-stu parków krajobrazowych na terenie województwa dolnośląskiego, a jego utworzenie miało na celu zachowanie wartości przyrodniczych i kulturowych części strefy brzeżnej Pogórza Wałbrzyskiego w Sudetach Środkowych. Około 87% powierzchni parku zajmują lasy. Spacerując w cieniu starych drzew dowiedzieli się, że wśród innych form ochrony przyrody w Polsce (ogółem mamy ich dziesięć) są pomniki przyrody oraz najważniejsza z prawnych form – park narodowy. Ponadto poznali jak oznakowane są pomniki przyrody ożywionej drzewa – zieloną tabliczką z napisem „pomnik przyrody prawem chroniony” oraz wizerunkiem orła – godła Polski. Spacerując alejką dotarli do MAUZOLEUM RODZINY HOCHBERGÓW. W kaplicy grobowej w 1943 r. została pochowana księżna Maria Teresa Olivia Hochberg von Ples zwana Daisy (Stokrotka), jedna z najbardziej interesujących postaci w historii zamku, żona Jana Henryka XV Hochberga, która spędziła w nim 50 lat swojego życia. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii.

Stąd udali się na punkt widokowy znajdujący się na Skale Olbrzyma, z którego mona podziwiać ZAMEK KSIĄŻ. Wybudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego BOLKA I SUROWEGO w XIII w., którego właścicielem przez kilka stuleci była rodzina von Hochbergów niemieckiego rodu arystokratycznego (od 1509r do 1941r.). Z punktu widokowego zobaczyli, trzeci co do wielkości w Polsce, główny budynek ponad 700-letniego zamku, który w tym okresie był kilka razy rozbudowywany i ma ponad 400 pomieszczeń, a 5-osobowa rodzina Hochbergów posiadała 300 osób służby. Zamek położony jest na urwistym cyplu górującym nad głębokim przełomem rzeki Pełcznicy. Teren ten objęty jest także obszarową formą ochrony jako REZERWAT PRZYRODY „PRZEŁOMY POD KSIĄŻEM”. Następnie Aleją Rodziny Hochbergów, mijając po drodze krzewy cennych roślin różaneczników oraz azalii pochodzących z Azji Wschodniej spacerowali do Zamku Książ. Na chwilę zatrzymali się przy dwóch czerwonych tablicach z wizerunkiem orła – godła Polski oraz białymi napisami „Książański Park Krajobrazowy” oraz „Rezerwat przyrody prawem chroniony”. Dowiedzieli się, że w ten sposób oznakowane są granice obszarowych form prawnej ochrony przyrody. Przez wieżę bramną weszli na Dziedziniec Honorowy, gdzie zrobili sobie pamiątkowe, grupowe zdjęcie. Po wysłuchaniu nowych informacji z historii zamku i jego mieszkańcach znaleźli czas na chwilę odpoczynku oraz dokonanie zakupu drobnych pamiątek w zamkowym sklepie. Ponadto przed wejściem do zamku zobaczyli dwie zabytkowe armaty.

Następnie Piotr Ciężki poprowadził ich alejkami Sudeckiego Ogrodu Dendrologicznego oraz pomnikową aleją lip drobnolistnych do bramy wejściowej na ŚCIEŻKĘ DYDAKTYCZNO-PRZYRODNICZĄ „DOLINA RÓŻANECZNIKÓW”. Kamiennogórscy pierwszoklasiści rozpoczęli poznawanie walorów przyrodniczych parku, zatrzymując się przy ośmiu tablicach-przystankach, przy których prowadzący zajęcia edukacyjne Piotr Ciężki przekazywał im ciekawe informacje o roślinach chronionych rosnących w parku oraz o zwierzętach i ptakach – leśnych mieszkańcach, których można spotkać dopuszczając przyrodę do głosu. Ich wzrok przykuwały liczne krzewy różaneczników zwanych również rododendronami, które zasiedlają stanowiska zacienione, o dużej wilgotności powietrza, Wśród zwierząt zamieszkujących książańskie lasy można zobaczyć muflony – gatunek ssaków parzystokopytnych pierwotnie występujący tylko na Korsyce i Sardynii, później introdukowany w wielu miejscach Europy. Z jednej z tablic informacyjnych dowiedzieli się również, że na powstałej w 1715 r. alei lipowej którą spacerowali rośnie aż 275 pomnikowych starych lip.

Po przyrodniczym spacerze dotarli do zagospodarowanego miejsca odpoczynku z funkcjonalną wiatą, gdzie rozpalili ognisko przygotowane dla nich przez edukatorkę Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Aleksandrę Halewicz, a wszyscy uczestnicy edukacyjno-przyrodniczej wycieczki mogli sobie upiec smakowite kiełbaski.

Po podziękowaniu za bardzo mile spędzony czas oraz nowe wiadomości o ochronie przyrody pożegnali się z prowadzącym zajęcia edukacyjne Piotrem Ciężkim oraz z Aleksandrą Halewicz żwawo ruszyli leśną drogą wśród starych lip w kierunku parkingu, gdzie wsiedli do oczekującego na nich autokaru „Zwiedzaczka”, którym w wesołych nastrojach powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki edukacyjnej sprawowali Anna Chamot i Barbara Hnisdiłów - wychowawczynie klas, Beata Bugaj-Gajek, Magdalena Rendziewicz i Grzegorz Misiak - rodzice oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA