aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 7 czerwca 2018 roku uczniowie dwóch klas III a oraz IV d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się do Karłowa uczestnicząc w pieszej wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej w ramach cyklu wycieczek „W Harmonii z Przyrodą”. Cykl ten organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem „Zwiedzaczka” do Karłowa, najwyżej położonej wsi w Górach Stołowych, kamiennogórscy miłośnicy turystyki i przyrody po zjedzeniu drugiego śniadania żwawo wyruszyli za czerwono-żółtymi znakami turystycznymi w kierunku Szczelińca Wielkiego (919 m.n.p.m.). Dochodząc na skraj lasu weszli na teren Parku Narodowego Gór Stołowych, który został utworzony w 1993 r. na powierzchni 6.340 ha. Głównym zadaniem Parku jest ochrona wszystkich walorów przyrody nieożywionej i ożywionej, udostępniane turystyczne jego obszaru oraz prowadzenie edukacji ekologicznej.

Wspinając się dość stromo w górę po kamiennych stopniach ułożonych już na przełomie XVIII/XIX w. mijali kolejne ciekawe piaskowcowe grupy skalne (m. in. Ucho Igielne i Dzwoniący Kamień) docierając do budynku schroniska „Na Szczelińcu”, gdzie zrobili sobie dłuższy odpoczynek oraz klasowe wspólne zdjęcia.

Następnie, po zakupieniu biletów wstępu, z platformy widokowej przed schroniskiem wyruszyli na zwiedzanie najwyższych partii szczytu, gdzie ich wzrok przykuwało kilka efektownych skałek o osobliwych nazwach: Kaczęta, Zając, Wielbłąd, które oznaczone są na trasie turystycznej kolejnymi zielonymi numerami. Niestety, na wejście na skałkę – Fotel Pradziada, będącej najwyższym punktem Szczelińca w związku w „tabunem turystów” trzeba było długo czekać i „Tron Liczyrzepy” został przez nich pominięty. Potem schodząc powoli kamiennymi schodami dotarli do kolejnego tarasu z widokiem na Góry Sowie i kolejną interesującą skałkę zwaną Głową Małpoluda. Stąd rozpoczęli spacer po kamiennych schodkach przez głębokie szczeliny powstałe w wyniku rozsuwania wielkich bloków skalnych przy krawędzi piaskowcowej płyty. Najpierw zeszli do Diabelskiej Kuchni, a następnie do Piekiełka, gdzie mogli poczuć chłód panujący w wąskich głębokich szczelinach. Z Piekiełka, po schodach dotarli do kolejnego tarasu widokowego, z panoramą Kotliny Kłodzkiej i położonych za nią Gór Bardzkich i Złotych, zwanego Niebem. Po dłuższym odpoczynku wędrując trasą turystyczną mogli podziwiać kolejne ciekawe formy skalne - Kołyskę Ducha Gór, Kwokę, Koński Łeb oraz Słoń. Stąd podeszli jeszcze na taras południowo-wschodni, z pięknym widokiem południowej części Ziemi Kłodzkiej oraz Karłowa.

fot. PTSM-JR

Po powrocie do skałki Słoń rozpoczęli zejście ze szczytu schodami wykutymi w szczelinie skalnej , a niżej ułożonymi w lesie dochodząc do węzła szlaków z kamiennym słupkiem informującym, że skończyli wędrówkę Trasą Turystyczną im. Franciszka Pabla – twórcy zagospodarowania Szczelińca Wielkiego, który od 1790 r., aż do swojej śmierci w 1861 r. oprowadzał turystów po Szczelińcu. Franz Pablo w 1813 r. otrzymał od króla Prus Fryderyka Wilhelma III pierwszą urzędowo potwierdzoną nominację przewodnicką w Europie. Po zejściu do Karłowa znaleźli jeszcze czas na zakupy pamiątek z wycieczki w licznych mijanych po drodze kioskach oraz kramach.

Po dojściu na parking wsiedli do oczekującego na nich autokaru „Zwiedzaczka”, którym w wesołych nastrojach, wyruszyli w drogę powrotną do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Małgorzata Bąk i Marta Malich - wychowawczynie klas, Anna Kosturek – nauczyciel, Agnieszka Kurczewska, Danuta Ruchała, Barbara Siąkała – rodzice, a szlakami turystycznymi Gór Stołowych poprowadził Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA