aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 8 czerwca 2018 roku uczniowie klasy III d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na wycieczkę przyrodniczą do Krzeszowa, gdzie uczestniczyli w lekcji przyrodniczej w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra. Cykl terenowych lekcji przyrodniczych organizowany jest dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału PTSM oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Młodzi kamiennogórzanie po przyjeździe busem „Zwiedzaczka” do Szkółki Leśnej, zostali zaproszeni przez edukatora szkółki – Bartłomieja Dymka, leśnika z Nadleśnictwa Kamienna Góra do Salki Edukacyjnej, gdzie mogli spożyć drugie śniadanie.

Zajęcia przyrodnicze rozpoczęły się od swobodnych wypowiedzi uczniów na postawione przez Bartłomieja Dymka pytanie – Z czym kojarzy im się las? Wszystkie wypowiedzi uczniów zostały spisane na kartce i stanowiły podstawę tematyczną przeprowadzanej lekcji przyrodniczej na temat zmian zachodzących w lesie w okresie wiosennym. Oglądając początkowe slajdy ciekawej prezentacji i słuchając opowiadania Bartłomieja Dymka młodzi Tropiciele Przyrody dowiedzieli się, że mamy wiosnę: kalendarzową, astronomiczną oraz klimatyczną, a w naszej szerokości geograficznej i klimacie wyróżnia się następujące fenologiczne pory roku: przedwiośnie (zaranie wiosny), wczesna wiosna oraz pełnia wiosny. Na kolejnych slajdach zobaczyli jakie zmiany pojawiają się na drzewach w tych porach roku.

Następnie uczestnicy zajęć na kartach „Leśna ortografia” uzupełniali brakujące litery w nazwach prezentowanych na obrazkach zwierzętach i roślinach. Po przerwie oglądając kolejne slajdy prezentacji przyrodniczej dowiedzieli się jak w okresie wiosennym zachowują się niektóre zwierzęta: niedźwiedzie, popielice (największe śpiochy), wiewiórki, jeże czy borsuki. Wiosną odbywają się również wędrówki (migracje) ptaków: niektóre z nich np. bociany, jaskółki, wilgi przylatują do nas z ciepłych krajów, a inne od nas odlatują np. gile, jemiołuszki, sikory.

Kolejnym interesującym zadaniem było dla nich rozwiązanie krzyżówki „Ptaki wiosną”. Odpowiadając na 12 pytań dotyczących ptaków i ich wiosennych zwyczajów dowiedzieli się, że „gniazdowniki” to określenie ptaków, których młode po urodzeniu nie są zdolne do samodzielnego życia i wymagają opieki rodziców, w związku z czym dłuższy czas spędzają w gnieździe.

Na zakończenie pobytu w Szkółce Leśnej wyruszyli, wyposażeni lupy powiększające, pojemniki z lupkami na krótki leśny spacer obserwując zmiany zachodzące wiosną w świecie roślin oraz owadów. Przed wejściem do lasu prowadzący lekcję przyrodniczą przypomniał uczestnikom wycieczki zasady prawidłowego ubierania się na leśne spacery: wysokie buty, długie spodnie oraz koszule lub bluzki z długim rękawem. Wśród „leśnych trofeów” kamiennogórskich poszukiwaczy wiosennych zmian w przyrodzie był m. in. kleszcz, który został umieszczony w pojemniku, omówienia problematyki kleszczy przez Bartłomieja Dymka i obserwacji przez wszystkich uczestników terenowej lekcji przyrody został „zneutralizowany”.

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z prowadzącym lekcję przyrodniczą BARŁOMIEJEM DYMKIEM powrócili do budynku Szkółki Leśnej, dziękując prowadzącemu zajęcia przyrodnicze za bardzo mile spędzony czas oraz nowe wiadomości o wiosennych zmianach zachodzących w przyrodzie.

Opiekunami młodych uczestników wycieczki byli Paulina Kuliś - wychowawczyni klasy, Barbara Siąkała - rodzic oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA