aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Patryk Straus - wójt gminy Kamienna Góra

Nadchodzą trudne czasy dla mieszkańców gminy Kamienna Góra składających nieprawdziwe deklaracje związane z odbiorem odpadów. Gmina ma nowe narzędzie ułatwiające weryfikację liczby mieszkańców każdej z posesji.

 

Gmina uruchomiła program komputerowy, który sprawdził się już w innych samorządach. Powstał na zlecenie miasta Świdnik w województwie lubelskim. Dzięki algorytmowi porównującemu dane z różnych baz, w ciągu roku w 40-tysięcznym Świdniku system wykrył ok. 1300 osób poza systemem zbiórki odpadów. Oprogramowanie Świdnik przekazał bezpłatnie.

Komputerowy algorytm nie jest wyrocznią. Porównuje dane z deklaracji śmieciowych z informacjami z innych systemów. W gminie Kamienna Góra analizować będzie m.in. dane meldunkowe, podatkowe, informacje z ośrodka pomocy społecznej, zużycie wody oraz dane oświatowe. Na tej podstawie wskaże posesje, na których mogły zostać złożone nieprawidłowe deklaracje śmieciowe. Najczęściej dotyczy to zaniżenia liczby mieszkających osób, a co za tym idzie obniżenia comiesięcznej opłaty. Adresy wskazane przez system będą weryfikowane przez pracowników urzędu.

Od początku roku mieszkańcy gminy Kamienna Góra płacą 26 zł miesięcznie od osoby za odbiór odpadów. W całej Polsce szacuje się, że poza systemem opłat za odbiór odpadów jest 10-15% mieszkańców. Złożone deklaracje można w każdej chwili uaktualnić.

 

REKLAMA