aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

Z przeprowadzonych już wielokrotnie badań wynika, że rodziny korzystające z programu 500+, nie przeznaczają na edukację dzieci, tyle pieniędzy ile wcześniej zakładano. Dlaczego tak się dzieje? Może jednak już dziś warto pomyśleć o zmianach i zadbać o przyszłość swojego dziecka? W końcu nic, tak jak dobre wykształcenie, nie pomoże osiągnąć im spełnienia i satysfakcji we własnym życiu.

Kto może korzystać z programu 500+?

Głównym założeniem tego programu jest wsparcie finansowe rodzin i zwiększenie dzietności. Ponieważ Polska już od wielu lat plasuje się w czołówce państw o niskim przyroście naturalnym. Program został wprowadzony 1 kwietnia 2016 roku. Świadczenie to, w wysokości 500 zł, otrzymuje każda rodzina, bez względu na kryteria dochodowe, na drugie i każde kolejne dziecko, do 18 roku życia.

 

Jeżeli natomiast chcemy uzyskać pieniądze na pierwszego potomka, musimy wykazać dochód na jednego członka rodziny, wynoszący nie więcej niż 800 zł lub w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł. Tak więc, rocznie na każde dziecko, można otrzymać nieopodatkowane 6 tysięcy złotych. Stanowi  to niesamowite wsparcie dla wielu rodzin, szczególnie tych wielodzietnych. Na tę chwilę, program kosztował już przeszło 33 miliardy złotych, a pomocą, objętych zostało około 5 milionów dzieci.

Na co najczęściej przeznaczane są pieniądze z 500+?

Niedawno została przeprowadzona szczegółowa analiza wydatków beneficjentów 500+. Dzięki temu, możliwe było porównanie wyników z rodzinami, które z tego programu nie korzystają. Na co zatem najczęściej przeznaczane są pieniądze? Przede wszystkim, zdecydowanie spora część funduszy, wydawana jest na jedzenie i napoje bezalkoholowe.

 

Największa dynamika wzrostowa dotyczy również wymiany sprzętów i prac remontowych. Częściej kupujemy urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt telekomunikacyjny, audiowizualny i informatyczny, jak i wyposażenie mieszkań. Także wzrosły wydatki na zakup samochodów i innych środków transportu. Spora część wydatków przeznaczona jest na zakup odzieży i obuwia. Co ciekawe, coraz więcej osób deklaruje, że uzyskane pieniądze pomagają im w zaciągnięciu kredytu lub pożyczki.

 

Jak widać, rodziny najwięcej wydają na bieżące potrzeby, wbrew temu co deklarowały przed wejściem programu w życie, czyli na edukację dzieci. Dotyczy to kształcenia na każdym poziomie nauczania i trzeba koniecznie tu zaznaczyć, że w kategorii tej mieszczą się głównie korepetycje i czesne. Z ostatnich badań wynika, że tak naprawdę wzrost wydatków, bezpośrednio na dzieci jest mało zauważalny.

 

Inwestuj w edukację od najmłodszych lat

Bardzo dziwi fakt, że na edukację dzieci przeznacza się tak małą część świadczenia. Ponieważ w dzisiejszych czasach stanowi ona bardzo ważną sferę życia. Dlatego tak ważne jest dbanie o nią już od najmłodszych lat. Nikogo nie trzeba przekonywać, że odpowiedni wybór przedszkola, a następnie szkoły podstawowej, średniej, czy studiów jest istotnym czynnikiem, który wpłynie na godne, pełne i wartościowe życie naszego dziecka.

 

Trzeba zapewnić dziecku jak najlepsze warunki dla jego rozwoju. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, będzie oszczędzanie na jego edukację. Tutaj pojawia się pytanie, w jaki sposób się do tego przygotować i jaka forma odkładania takich funduszy będzie dla nas najlepsza?

Jak najlepiej oszczędzać na edukację dziecka?

Na rynku znajdziemy wiele najróżniejszych ofert skierowanych do osób, które podjęły decyzję o oszczędzaniu. W tym przypadku, naszym celem będzie edukacja naszego dziecka. Może to być dobra szkoła, dodatkowe zajęcia, pomoce naukowe lub kurs języka obcego. Według obliczeń specjalistów, wychowanie dziecka, do momentu ukończenia przez niego studiów wynosi od 100 do nawet 500 tysięcy złotych.

 

Zanim jeszcze je rozpoczniemy, dobrze byłoby dokładnie przyjrzeć się swoim finansom i budżetowi domowemu. Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie poduszki bezpieczeństwa, dzięki której, nawet przypadku nagłych i kryzysowych sytuacji, nie będziemy zmuszeni do skorzystania z zaoszczędzonych już do tej pory pieniędzy.

Jakie produkty?

Przy wyborze najlepszego sposobu na oszczędzanie, ważne jest, aby kierować się z zasadą - inwestuję w produkty, których działanie rozumiesz. Oznacza to, że dla osoby, która nie ma większej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie finasów, zdecydowanie najlpsze okażą się oferty bezpieczne i nie obciążone ryzykiem finansowym. Oczywiście, wiąże się to z niezbyt spektakularnymi zyskami. Jednak, po pierwsze, nie wymagają od nas dużego zaangażowania, a po drugie nie musimy się przejmować, że coś stracimy.

 

Do takich produktów zaliczyć możemy m.in. konta oszczędnościowe, lokaty i obligacje skarbowe. Plusem kont oszczędnościowych jest to, że pozwalają zachować większą płynność finansową, jednak w porównaniu z innymi produktami tego rodzaju, charakteryzują się nieco niższym oprocentowanie, które nadal może spadać. W przypadku lokat natomiast, ich minusem jest to, że zdecydowanie nie sprawdzą się przy regularnym oszczędzaniu, ponieważ nie będziemy mogli dołożyć do wpłaconej już sumy dodatkowych środków.

 

Interesującą oferta dla wszystkich beneficjentów programu Rodzina 500 plus stanowić mogą obligacje skarbowe. Do wyboru mamy Rodzinne Obligacje Sześcioletnie (ROS) i Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie (ROD). Są one oprocentowane, odpowiednio, na 2,80% i 3,20%, w pierwszym okresie odsetkowym. Nie ma również problemów z ich przedterminowym wykupem, wartość odsetkowa zostanie wtedy pomniejszona o 0,70 zł i 2 zł, ale kapitał początkowy pozostaje bez zmian.

 

Jeżeli za to lubimy giełdową adrenaliną i świat biznesu nie ma przed nami większych tajemnic, to na pewno będziemy bardziej zainteresowani produktami, na których możemy zarobić znacznie więcej. Jednak będą one wymagać od nas dużego zaangażowania, a także musimy liczyć się z tym, że są one obarczone większym ryzykiem. Najpopularniejszym produktem są fundusze inwestycyjne, ich zaletą są niskie opłaty za zarządzanie, natomiast wadą konieczność zapłaty podatku od zysków kapitałowych.

 

Warto już teraz zacząć odkładać pieniądze na edukację dziecka ponieważ to najlepsza inwestycja w jego przyszłość. Więcej infomacji na ten temat znajdziesz na portalu: https://program500plus.org.pl.