aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Barbara Skoczylas-Stadnik i matka Regina Szewczyk

Kilka osób zainteresowało się dzisiejszą (piątek, 2 czerwca) promocją książki „Skarby lwowskie w opactwie benedyktynek w Krzeszowie”. Zorganizowane w Muzeum Tkactwa spotkanie było częścią Dni Kamiennej Góry.

 

Autorką książki jest Barbara Skoczylas-Stadnik, dyrektor kamiennogórskiego muzeum. Publikację wzbogaca ok. 300 zdjęć Franciszka Grzywacza. W książce znaleźć mają się historie Lwowa i Krzeszowa oraz opactw we Lwowie i Krzeszowie. W prezentacji założeń wydawnictwa uczestniczyła matka Regina Szewczyk, przełożona krzeszowskich benedyktynek, która umożliwiła autorom pracę ze zbiorami.

Historia opactwa sięga 1593 roku. Oficjalnie powstało w 1595 roku. Aż do XIX wieku uważane było za elitarne. Do lwowskiego zakonu benedyktynek wstępowały panny z najlepszych domów. Jedną z przełożonych była ciotka króla Jana III Sobieskiego. Kolejni władcy hojnie obdarowywali, a benedyktynki gromadziły cenne zbiory. W 1946 roku zmuszone zostały do przeniesienia się do Krzeszowa. Zabrały tylko część zbiorów. Zapakowały je do czterech wagonów towarowych. Wśród uratowanych dokumentów jest m.in. bulla papieska z końca XVI wieku powołująca lwowski klasztor, są dokumenty kolejny władców Polski potwierdzające przywileje benedyktynek. W zbiorach są również dzieła sztuki, cenne rękopisy, naczynia liturgiczne.

Zdjęcia części zbiorów będzie można obejrzeć w książce. Niestety publikacja nie jest jeszcze dostępna. Ma pojawić się 12 czerwca. Sprzedaż prowadzić będzie Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, opactwo i sanktuarium oraz wydawca „Edytor” z Legnicy.

Więcej o Dniach Kamiennej Góry 2017

Kamienna Góra - Muzeum Tkactwa - promocja książki

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA